דף הבית » דיני עבודה » מעסיק שפיטר מבלי שידע על ההריון – האם עבר עבירה?
Print Friendly, PDF & Email

מעסיק שפיטר מבלי שידע על ההריון – האם עבר עבירה? / עו”ד שטיין

בית הדין פסק – חל איסור על הפיטורים בהריון, גם אם המעסיק לא ידע על כך

המדובר בעובדת שהועסקה תקופה קצרה בת כתשעה חודשים. העובדת טענה כי בתום תקופה זו פוטרה, ללא מכתב פיטורים, וללא מתן תקופת הודעה מוקדמת (וודאי שמדובר בפיטורים ללא שימוע).

בחלוף כחודשיים מיום פיטוריה, התברר לעובדת כי הינה בהריון, אשר החל עוד בהיותה עובדת (כלומר, נכנסה להריון עוד בתקופה העבודה, מבלי שידעה כי נכנסה להריון), ובשיחותיה עם המעסיק לאחר סיום עבודתה יידעה אותו על דבר ההריון, וכי החל עוד בתקופה עבודתה. המעסיק סבר כי ההריון אינו רלוונטי מבחינתו, היות וכלל לא היתה ידיעה על ההריון לפני הפיטורים.

העובדת הגישה תביעה לבית הדין לעבודה, בה ביקשה תשלום פיצויי פיטורים בסך של 6,000 ₪, פיצוי בגין אובדן הכנסה למשך 6 חודשים בסך 36,000 ₪, פיצוי בגין אי קבלת דמי לידה בסך 21,000 ₪, שכר עבודה עבור 60 ימי עבודה מתום חופשת הלידה בסך 12,000 ₪, פיצוי בגין הפרת חוק שוויון הזדמנויות בסך 50,000 ₪, פיצוי בגין הפרת חוק עבודת נשים בסך 50,000 ₪, פיצויים עונשיים ללא הוכחת נזק בסך 50,000 ₪, הודעה מוקדמת בסך 6,000 ₪, דמי הבראה בסך 1,885 ₪, פיצוי בגין אי הפרשות לקרן פנסיה בסך 2,160 ₪. מטעמי אגרה העמידה התובעת את תביעתה על סך של 135,015 ₪.
הנתבעת (החברה) טענה כי העובדת בכלל התפטרה מעבודתה, כי לא היה ידוע כלל על הריונה, וממילא לאחר גילוי הריונה כלל לא ביקשה לשוב לעבודתה, ועל כן יש לדחות את תביעתה.

דרשה – וקיבלה

בית הדין לעבודה קבע כי בפסקי דין רבים (בהלכה הפסוקה) הובהר כי החובה לקבלת היתר לפיטורים נובעת מעצם היותה של העובדת בהריון במועד הפיטורים, ואינה תלויה בידיעתו של המעסיק על כך.
בית הדין קבע כי הנתבעת יכולה היתה, משנודע לה על ההריון, להשיב את התובעת לעבודה אצלה. לחלופין, היתה הנתבעת יכולה לנסות לקבל היתר לפיטורים מהממונה על חוק עבודת נשים במשרד התמ”ת. הנתבעת לא פעלה באחת משתי הדרכים האמורות, כך שמדובר באופן ברור בפיטורים שמנוגדים לסעיף 9(א) לחוק עבודת נשים.

עוד קבע בית הדין, באשר לטענת הנתבעת כי התובעת לא ביקשה לשוב לעבודתה – משהמסקנה שמדובר בפיטורים, לא ברורות טענות הנתבעת על כך שהתובעת הייתה אמורה ליזום את חזרתה לעבודה, שכן אין כל סיבה לצפות מעובד שמפוטר מעבודתו כי הוא ייזום את חזרתו לעבודה.

הסעדים להם זכאית התובעת – כאילו לא פוטרה

התובעת לא עבדה שנה מלאה ולכן עקרונית לא היתה זכאית לפיצויי פיטורים ואף לא לדמי הבראה, אלא שזו בדיוק משמעות הפיצוי – אילו הנתבעת לא היתה מפטרת את התובעת בניגוד לדין, היתה התובעת אמורה להמשיך לעבוד ולהיות זכאית לזכויות אלה, ועל כן, משפוטרה בניגוד לדין – יש להביא בחשבון הפיצוי גם את הפסד הזכויות האמורות.בשל האמור לעיל, עלינו לבחון אלו זכויות היתה התובעת עשויה לקבל אילו היתה מפוטרת במועד הראשון שבו היה ניתן לפטר אותה כדין, כלומר – עם תום תקופת ההודעה המוקדמת שאמורה להימנות החל מתום “התקופה המזכה”.

סוף דבר

אשר על כן, חוייבה המעסיקה לשלם לעובדת פיצוי בגין אובדן הכנסה בתקופה המזכה, פיצוי בגין אובדן הכנסה בתקופה המוגנת לאחר חופשת הלידה, בגין דמי הודעה מוקדמת, פיצוי בעד הפסד פיצויי פיטורים, פיצוי בעד הפסד דמי הבראה, פיצוי בגין העדר הפרשות לקרן פנסיה, פיצוי בגין נזק לא ממוני, והוצאות משפט.

(פסק דין אולגה שמיס)

תחום דיני העבודה מהווה כר פורה ללא מעט מחלוקות וסכסוכים בין עובדים למעבידים, ולא בכדי בתי הדין לעבודה כורעים תחת העומס. המטרה היא לנסות ולהימנע מראש להגיע לסיטואציה בה המעביד נאלץ להגן על עצמו בבית הדין, אלא מראש להסדיר את ההעסקה כנדרש, כך שהעצה הטובה ביותר, כבכל תחום משפטי אחר, הינה “הקדימו תרופה למכה” – הקדישו להסכם העבודה ועריכתו את ההשקעה המתאימה מראש, דאגו לליווי משפטי מתאים מהלך הדרך, וחסכו מעצמכם בעיות, התמודדות והוצאות גבוהות בשלב מאוחר יותר, כאשר אתם בעיצומה של השגרה הסוערת ממילא.
פעמים רבות בעלי עסק מתחילים מבקשים לחסוך בעלויות הראשוניות ונמנעים מעריכת הסכם מקצועי או קבלת ייעוץ מתאים מעו”ד המומחה בתחום הרלוונטי להם, אולם בסופו של יום החלטה שגויה זו הינה בעוכריהם, שכן הם עלולים למצוא עצמם משלמים סכומים גבוהים עשרות מונים כתוצאה מהסכם לא מתאים שלא הגן עליהם, שלא לומר שאף הרע את מצבם, או מהתנהלות לא נכונה, ועל כך נאמר כי הזול עולה בסוף ביוקר.

כאמור, נקודות אלה מובאות כאן בקליפת האגוז, וקיימות נקודות רבות נוספות המחייבות התייחסות עניינית ורצינית מראש.

הערה: אין במאמר זה להוות ייעוץ משפטי, וכן אין המאמר חף מטעויות קולמוס או טעויות אחרות. הדברים נכונים למועד כתיבתם.

המאמר נכתב ע”י עו”ד ליאת שטיין מבעלי משרד חן שטיין ושות’
לה התמחות בתחום דיני העבודה.
מגדלי עזריאלי 1 (המגדל העגול) קומה 35 תל אביב
03-6245588
054-3050957
www.hamishpat.co.il

משרד עו”ד חן שטיין ושות’ מעניק יעוץ משפטי ומתמחה בדיני עבודה ובתחומי משפט משיקים נוספים. למשרד ניסיון רב בתחום דיני העבודה והצלחות רבות בייצוג עובדים ומעסיקים בבתי הדין לעבודה.
בין יתר התחומים בהם מתמחה המשרד: העסקת בכירים, פיטורים בטיפולי פוריות, בהריון ולאחר לידה, הסכמי עבודה אישיים וקיבוציים, חופשה שנתית, דמי הבראה, החזר הוצאות נסיעה, חופשת מחלה, שעות נוספות, עבודה בימי חג ובשבתות, הלנת שכר, התפטרות בדין מפוטר, תביעות מול המוסד לביטוח לאומי – אבטלה, לידה ושמירת הריון, פיצויי פיטורים, פיטורים שלא כדין, הודעה מוקדמת על הפסקת עבודה, שימוע, צווי מניעה ועוד.

המשרד מנוהל על ידי עורכי הדין חן וליאת שטיין ומבטיח לכל לקוחותיו ייצוג וליווי משפטי בכל ערכאה משפטית ובעיקר בבתי הדין לעבודה. בניהול המשרד פורומים משפטיים באתר “וואלה”, וכן פורום זכויות נשים בהריון בפורטל BEOK ו”קרוסלה”. כמו כן משרד עו”ד חן שטיין ושות’ נוהג לפרסם מאמרים רבים באתרי אינטרנט ובעיתונות הכתובה, ולהופיע כמומחים בתוכניות טלוויזיה בתחומי עיסוק המשרד.

    התקשרו עכשיו למשרדנו במספר 03-6245588 או מלאו את הטופס מטה ונציג המשרד יחזור אליכם במהרה.

    צור קשר
    03-6245588
    מעוניין שנחזור אלייך? השאר פרטים