דף הבית » תחומים נוספים » צוואה וירושה
Print Friendly, PDF & Email

צוואה וירושה

צוואה וירושה

אומנם אין אדם אוהב להרהר בפטירתו הוא, אולם לצוואתו של אדם השלכות כה רבות על קרוביו ואהוביו אותם יניח בלכתו, הן בפן הרגשי והן בפן הכלכלי, שחשוב להקדיש לכך מחשבה.
היות ואין אדם יודע את יום פקודתו, הרי שכדאי לכל אדם לערוך צוואה בה יוכל מבעוד מועד לבחור ולהביע רצונותיו כיצד יתחלק כל רכושו עלי אדמות, כשהוא מיושב ובדעה צלולה.
ועל כך נאמר יפה שעה אחת קודם.
בצוואתו רשאי האדם לחלק את רכושו לאחר מותו כפי שיחפוץ- באפשרותו לנשל את יורשיו החוקיים, לשנות את מפתח הירושה או להעבירה לידי גורם אחר, ואף לזרים (והיו אף מקרים בהם הון רב הועבר על שם קרן מיוחדת שנפתחה עבור חתול בית אהוב במיוחד…).

יתרונות הצוואה על פני ירושה על פי דין

בהעדר צוואה, היורשים על פי דין הינם בן/בת הזוג החוקי/ת, וקרובים עד דרגה שלישית: ילדיו, הוריו,הורי הוריו (סבים) וצאצאיהם. מודל קבוע זה עלול ליצור בעיות רבות, שכן לא תמיד ברירת המחדל מתאימה לכולם, וודאי שאינה מתאימה למצב בו פני הדברים מעט שונים (נישואים שניים, ילדים מחוץ לנישואים, העדפות לחלוקה שונה בין הילדים, ועוד).
כך למשל, פעמים רבות מוצאים לנכון הורים אשר חוששים כי במותם ישתלט בן/בת הזוג של ביניהם על רכושם, להוריש את כספם ישירות לנכדיהם, אשר מהווים עוגן בטוח להון המשפחתי, הרחק מהישג ידם של בן/בת הזוג הבעייתיים.

החשש העיקרי של כל עורך צוואה הינו כי לאחר מותו יקום אדם אשר יחפוץ לתקוף את צוואתו. מסיבה זו מומלץ כי ביצוע הצוואה ייערך באופן הברור ביותר, וע”י עו”ד, כך שלא יוותר כל מקום לספק.
כך, היתרונות הגלומים בעריכת צוואה על ידי עו”ד המתמצא היטב בתחום הינם רבים, וביניהם:

 • התאמת הצוואה ותפירתה לפי מידותיו המדויקות של המוריש, כך שתתאים לו ככפפה ליד.
 • חוסן הצוואה ועמידתה בניסיונות תקיפה שעשויים לעלות לאחר פטירתו של המוריש.
 • התמצאות והבנת חוקי המס, אשר להם עשויה להיות השפעה מכרעת על הדרך העדיפה לחלוקת הרכוש בצוואה.
 • בפן הראייתי- לא רק שעו”ד הינו עד לצוואה, אלא שהוא גם שומר בידיו עותק ממנה, כך שלאחר מות המוריש לא יהיו ספקות מהי צוואתו האחרונה, ולא ניתן יהיה “להעלימה”.

 

  התקשרו עכשיו למשרדנו במספר 03-6245588 או מלאו את הטופס מטה ונציג המשרד יחזור אליכם במהרה.

  צור קשר
  03-6245588
  מעוניין שנחזור אלייך? השאר פרטים