דף הבית » תחומים נוספים » דיני משפחה
Print Friendly, PDF & Email

דיני משפחה

“כי ייקח איש אישה ובעלה. והיה אם לא תמצא חן בעיניו כי מצא בה ערוות דבר וכתב לה ספר כריתות ונתן בידה ושילחה מביתו” דברים כד’ פסוק א.

נראה כי מאז כתיבת פסוק זה מים רבים זרמו בנהר, וכיום אין מדובר עוד באי השוויון המהותי כפי שהיה בעבר. למעשה, השתנו פני הדברים באופן מהותי וכיום נערכים הליכי גירושין על דרך של הסכמת שני הצדדים, למעט מקרים חריגים.

תחום דיני המשפחה הינו תחום רחב ידיים הטומן בחובו נושאים רבים מאוד תחת קטגוריות שונות, אשר רובן ככולן נובעות מחיי המשפחה.

המצב החוקי בישראל הינו מורכב וסבוך, בין היתר בשל התנגשות הערכים של מדינה יהודית (ערכי הדת) ומדינה דמוקרטית (שוויון בין המינים), שני בתי משפט שונים שלהם סמכות מקבילה בתחום זה, וריבוי חוקים, דינים והלכות משפטיות אשר לא אחת עומדים בסתירה גמורה זה לזה. במצב דברים זה, הרי שקיימת חשיבות רבה לנסיבות הספציפיות של כל מקרה ומקרה, ואין די בחיפוש והבנת החוק היבש כפי שהוא מופיע בספר החוקים, אלא יש לתור אחר הפיתרון הספציפי המתאים לכל אחד ואחד, אותו יש להתאים ככפפה ליד בכל מקרה ומקרה.

הסמכות המשפטית בתחום דיני המשפחה

תחום זה מורכב וסבוך עבור האדם מן היישוב, היות והסמכות המשפטית נתונה בחלקה לבית הדין הרבני, ובחלקה האחר לבית הדין לענייני משפחה.
למרות חוסר ההיגיון שאנשים רבים מוצאים בכך, הרי שגם זוגות שנישאו בנישואין אזרחיים בחו”ל מחוייבים לעבור הליכי גירושין בבית הדין הרבני, ואין הליך גירושין אזרחי לכך.

השוני בין פסיקות בית הדין הרבני ובין בית המשפט לענייני משפחה באותם עניינים בהם קיימת סמכות מקבילה, עשוי להיות תהומי, ופעמים רבות אף מוכרע גורל התיק על פי הערכאה בפניה הוא נידון. על כן, נודעת חשיבות גבוהה לעובדה מי מבני הזוג הקדים ופתח תיק ראשון. כמובן שהקדמת בן הזוג לא מסתכמת רק ביתרון טקטי, אלא טומנת בחובה גם פן פסיכולוגי.
כפועל יוצא מכך, הוטבע מונח מיוחד לתחום דיני המשפחה הנקרא “מרוץ הסמכויות”, בבחינת “כל הקודם זוכה”.

מרוץ הסמכויות

הגישה המקובלת בציבור גורסת כי לאישה נכון יותר יהיה לנהל את ענייניה דווקא בבית המשפט לענייני משפחה, בעוד העדפת הגבר צריכה להיות לנהל את כל ענייניו בבית הדין הרבני. אומנם בבסיס הגישה מצויה אמת רבה, אולם יש לקחת בחשבון כי ישנם מקרים בהם דווקא ההיפך הוא הנכון, בעיקר במקרים בהם הזרקור ממוקד לאו דווקא על המזונות, אלא על המשך מגורי האישה בדירה הספציפית (מכונה בשפה המשפטית “מדור ספציפי”). דווקא במקרים אלו, העדיפות של האישה צריכה להיות כלפי בית הדין הרבני אשר מכיר בכך, לעומת בית המשפט לענייני משפחה אשר אינו מכיר בכך.

לצורך המחשת חשיבות מרוץ הסמכויות, יובאו להלן מספר דוגמאות בתחומים ספציפיים:

מזונות – מובן כי לרוב, תעדיף האישה לתבוע מזונותיה (מזונות אישה) ומזונות ילדיה (מזונות ילדים) בבית המשפט לענייני משפחה, אשר לרוב נוטה לפסוק מזונות גבוהים יותר (במחקרים שונים שנערכו נמצא לא אחת כי ההפרש הסטטיסטי בין הסכומים שפוסק בית הדין הרבני לעומת בית המשפט לענייני משפחה הינו בממוצע 25% יותר בבית המשפט לענייני משפחה. ברור כי הפרש זה מהווה נתח משמעותי מהתשלום).
אם לא די בכך, הרי שבית הדין הרבני נוטה להצמיד את תשלום המזונות לתוספת היוקר, בעוד שבית המשפט לענייני משפחה נוטה להצמיד את תשלום המזונות למדד המחירים לצרכן.

פירוק שיתוף – העדפת הגברים בענייני פירוק הרכוש המשותף צריכה להיות על פי רוב ברורה לטובת בית הדין הרבני, הואיל ולרוב נכסי בני הזוג רשומים על הגבר בלבד מסיבות כאלו ואחרות. כך, חרף העובדה כי בית הדין הרבני כפוף אף הוא להלכה האזרחית בעניין חזקת השיתוף בנכסים, הרי שקיימים מקרים לא מעטים בהם בחרו בתי הדין שלא לפסוק על פי הלכה זו, ושללו מהאישה את חלקה ברכוש במקרים בהם לא היה רשום על שמה, מבלי לתת משמעות למכלול הנסיבות (המאמץ המשותף, חלקה בגידול הילדים וכדומה).

עם זאת חשוב לציין כי על מנת שבית הדין הרבני יקנה סמכות לדון ביתר הנושאים העולים מן הגירושין עצמם, הרי שיש לכרוך את אותם עניינים בתביעת גירושין “כריכה כנה כדין”.

כך, כאשר לא עלה בידי הצד שכרך את הנושאים הנלווים בתביעת הגירושין להוכיח את כנות הכריכה, הרי שלא יקנה בית הדין הרבני סמכות לדון בתיק, והסמכות תהייה נתונה לבית המשפט לענייני משפחה. על כן ישנה חשיבות רבה להיות הצדדים מיוצגים ע”י עו”ד מקצועי אשר ייטיב להבין את המטרות הרצוי, יתכנן טקטיקה מתאימה, וישכיל לערוך את כתבי הטענות המוגשים לבית המשפט על הדרך הטובה ביותר עבור לקוחו, שכן לא אחת ארע שניהול עצמאי של ההליך ללא ליווי עו”ד הוביל לניהול שגוי של הליכי הגירושין, מתוך אי הבנה אמיתית של ההליכים המשפטיים המורכבים, הביא לאכזבות רבות, אובדן רכוש וזכויות, ובזבוז זמן רב ויקר.

על כן כדאי במקרה כזה להקדים ולפנות למשרדי על מנת למצוא את הדרך המתאימה והמהירה לטפל בעניין, ויפה שעה אחת קודם.

    התקשרו עכשיו למשרדנו במספר 03-6245588 או מלאו את הטופס מטה ונציג המשרד יחזור אליכם במהרה.

    צור קשר
    03-6245588
    מעוניין שנחזור אלייך? השאר פרטים