דף הבית » דיני עבודה » התפטרות מחמת מצב בריאותי לקוי
Print Friendly, PDF & Email

התפטרות מחמת מצב בריאותי לקוי / עו”ד חן שטיין

זכויות העובדים בדיני עבודה

המחוקק, אשר מצא לנכון להגן על העובדים במסגרת דיני העבודה, קבע מספר מקרים בהם עובד רשאי להתפטר בדין מפוטר, כך שיהיה זכאי לפיצויי פיטוריו המלאים, ויראו בו כמי שפוטר (לחץ כאן למאמר מקיף על התפטרות בדין מפוטר), כאשר התפטרות עקב מצב רפואי לקוי הינו אחד מאותם המקרים המיוחדים.

סעיף 6 לחוק פיצויי פיטורים בא לחסוך מהעובד את הדילמה הקשה במקרה בו התעוררה בעיה בריאותית של העובד או בן משפחתו, האם להמשיך לעבוד למרות הבעיה הבריאותית והקושי, או להתפטר ולוותר על פיצויי הפיטורים להם הוא זכאי.

כך, סעיף 6 לחוק קובע כי עובד שהתפטר עקב מצב בריאותו שלו או של בן משפחתו, ולאור הממצאים הרפואיים, תנאי העבודה ושאר נסיבות העניין היתה סיבה מספקת להתפטרות – התפטרותו דינה כפיטורים לעניין פיצויי פיטורים, ומכאן גם זכאותו לפיצויי פיטורים, ויראו אותו כאילו פוטר.

מהו התנאי הראשוני לזכות בפיצויי פיטורים?

הזכות לפיצויי פיטורים היא זכות הנוצרת לאחר שמסתיימת העסקתו של אדם אשר עבד באותו מקום עבודה במשך שנה ברציפות לפחות.

מיהו אותו “בן משפחה” שלרגל מצבו הבריאותי ניתן להתפטר בדין מפוטר?

בן משפחה לעניין סעיף זה הוא אחד מאלה:

 1. בן זוגו של העובד (לרבות הידוע בציבור כבן זוגו).
 2. ילדו של העובד (לרבות ילד מאומץ או חורג).
 3. הורה של העובד.
 4. נכדו של העובד, סבו או הורה של בן זוגו הגר עם העובד ועיקר כלכלתו עליו.

מה יש להוכיח על מנת שתקום הזכות להתפטרות כדין פיטורים?

על המבקש “להתפטר בדין מפוטר” עקב מצב בריאותי לקוי להוכיח תחושה סובייקטיבית של מצב בריאות לקוי יחד עם מסמכים רפואיים. כך, המבחן הוא כפול, בית הדין בודק הן את תחושותיו הסובייקטיביות של העובד והן את הממצאים הרפואיים האובייקטיביים, כאשר לנסיבות העניין המשתנות ממקרה למקרה יש חשיבות רבה.

האם המצב הבריאותי חייב לנבוע מהעבודה?

אין חובה שהמצב הבריאותי לא יאפשר עבודה, או שהליקוי הרפואי נוצר במהלך העבודה אצל אותו מעביד, או שיש קשר בין המחלה לעבודה, מספיק שהמצב הבריאותי יהווה רקע להחלטת העובד לפרוש, אך נדרש קשר סיבתי בין מצב הבריאותי ובין ההתפטרות. בית הדין הארצי קבע בפסיקתו כי “אין לעודד מצב בו עובד בשל חשש מהפסד פיצויי פיטורים ימשיך לעבוד על אף שמצב בריאותו אינו מאפשר זאת”.
יחד עם זאת, ייתכנו מקרים בהם לא יהיה די בליקוי הבריאות כשלעצמו על מנת להכשיר את ההתפטרות בדין מפוטר, זאת כאשר קיימת אפשרות מעשית לקבוע סדרי עבודה חדשים אשר יענו על צרכיו המיוחדים של העובד, והוא יוכל להמשיך בעבודתו על אףבעיית הבריאות שנוצרה אצלו. לצורך בחינת מצבים אלו, בוחן בית הדין לעבודה כל מקרה לגופו.

מה לגבי הודעה מוקדמת בנסיבות אלה?

על העובד חלה חובת הודעה מוקדמת כחוק, וזאת על מנת לאפשר למעביד לנסות לסלק מכשולים בתנאי העבודה אשר ייתכן וימנעו את ההתפטרות.
אולם, לא בהכרח שעובד שלא נתן הודעה מוקדמת ולא נימק את סיבת התפטרותו, לא יקבל את פיצויי הפיטורים, וזאת אם הוכיח בפני בית הדין בצורה ברורה וחד משמעית, כי התפטרותו נבעה ממצב בריאותי לקוי. כאמור, כל מקרה נדון לפי נסיבותיו.

על מי נטל ההוכחה?

נטל ההוכחה כי העובד התפטר עקב מחלתו, מוטל על העובד. על מנת לבסס את התביעה, על העובד להוכיח, באמצעות תעודות רפואיות, כי מצב בריאותו או מצב בריאות בן משפחתו אינו מאפשר לו בתנאי העבודה ויתר נסיבות העניין להמשיך בעבודה אצל אותו מעביד או באותו מקום עבודה ולכן מהווים סיבה מספקת להתפטרותו תוך שמירת זכותו לפיצויים. אולם במקרים בהם עצם מחלת העובד, או השפעת מחלתו על כושר עבודתו אינם שנויים במחלוקת, אין הכרח להמציא תעודה רפואית.

לאור כל האמור לעיל, ברור שדרישה לשלם פיצויי פיטורים מחמת מצב בריאותי לקוי אינה פשוטה לניהול לבד, על כן מומלץ לפנות לעו”ד המתמצא בתחום לצורך ייצוג נאות.

הערה: אין במאמר זה להוות ייעוץ משפטי, וכן אין המאמר חף מטעויות קולמוס או טעויות אחרות. הדברים נכונים למועד כתיבתם.

המאמר נכתב ע”י עו”ד ליאת שטיין מבעלי משרד חן שטיין ושות’
לה התמחות בתחום דיני העבודה.
מגדלי עזריאלי 1 (המגדל העגול) קומה 35 תל אביב
03-6245588
054-3050957
www.hamishpat.co.il

משרד עו”ד חן שטיין ושות’ מעניק יעוץ משפטי ומתמחה בדיני עבודה ובתחומי משפט משיקים נוספים. למשרד ניסיון רב בתחום דיני העבודה והצלחות רבות בייצוג עובדים ומעסיקים בבתי הדין לעבודה.
בין יתר התחומים בהם מתמחה המשרד: העסקת בכירים, פיטורים בטיפולי פוריות, בהריון ולאחר לידה, הסכמי עבודה אישיים וקיבוציים, חופשה שנתית, דמי הבראה, החזר הוצאות נסיעה, חופשת מחלה, שעות נוספות, עבודה בימי חג ובשבתות, הלנת שכר, התפטרות בדין מפוטר, תביעות מול המוסד לביטוח לאומי – אבטלה, לידה ושמירת הריון, פיצויי פיטורים, פיטורים שלא כדין, הודעה מוקדמת על הפסקת עבודה, שימוע, צווי מניעה ועוד.

המשרד מנוהל על ידי עורכי הדין חן וליאת שטיין ומבטיח לכל לקוחותיו ייצוג וליווי משפטי בכל ערכאה משפטית ובעיקר בבתי הדין לעבודה. בניהול המשרד פורומים משפטיים באתר “וואלה”, וכן פורום זכויות נשים בהריון בפורטל BEOK ו”קרוסלה”. כמו כן משרד עו”ד חן שטיין ושות’ נוהג לפרסם מאמרים רבים באתרי אינטרנט ובעיתונות הכתובה, ולהופיע כמומחים בתוכניות טלוויזיה בתחומי עיסוק המשרד.

  התקשרו עכשיו למשרדנו במספר 03-6245588 או מלאו את הטופס מטה ונציג המשרד יחזור אליכם במהרה.

  צור קשר
  03-6245588
  מעוניין שנחזור אלייך? השאר פרטים