דף הבית » דיני עבודה » פיצויי פיטורים שלא מכח החוק
Print Friendly, PDF & Email

פיצויי פיטורים שלא מכח החוק / עו”ד חן שטיין

זכויות עובדים בדיני עבודה

מרבית העובדים במשק יודעים סבורים בטעות כי קבלת פיצויי הפיטורים מותנית באקט פיטורים של המעסיק כתנאי מחייב, כאשר רבים אינם מודעים לכך כי קיימים מצבים בהם מעביד יידרש לשלם לעובד את פיצויי הפיטורים, גם אם הדבר לא נעשה מכוח החוק כפי שיפורט במאמר שלפניכם.

מכוח מה ניתן לקבל את פיצויי הפיטורים

עקרונית פיצויי פיטורים משולמים מכח החוק במקרים בהם פוטר העובד, או התפטר בנסיבות המזכות אותו בפיצויי פיטורים (על כך תוכלו לקרוא באריכות במאמרי: “פיצויי פיטורים – לא רק למפוטר“).

מעבר לכך, קיימות שלוש אפשרויות לקבלת פיצויי פיטורים שלא מכוח החוק והן כדלקמן:

 1. מכוח הסכמה – כאשר בין המעביד והעובד הושגה הסכמה כי העובד יהיה זכאי לקבל את פיצויי פיטוריו גם אם יעזוב את מקום העבודה מרצונו.
 2. מכוח חוזה – כאשר בחוזה האישי של העובד או בחוזה קיבוצי החל על הצדדים קיים סעיף הקובע כי העובד יהיה זכאי לקבלת פיצויי פיטוריו גם במקרה ויעזוב את מקום עבודתו מרצונו (לרוב מוחל דרך חתימה על סעיף 14 לחוק פיצויי פיטורים).
 3. מכוח נוהג – כאשר במקום העבודה קיים נוהג במסגרתו העובדים מקבלים את פיצויי פיטוריהם אף הם עוזבים מרצונם.

חשוב לדעת כי בכל אחד מן המקרים המצוינים לעיל, המעביד אינו רשאי לחזור בו מהבטחתו ו/או הסכמתו לתשלום פיצויי הפיטורים ו/או לעשות איפה ואיפה בין עובד אחד לאחר ולהחליט כי עובד אחד יהיה זכאי לקבלת פיצויי פיטוריו ואילו האחר לא.

מה כוחם של פיצויים אלה

פיצויים אלה דומים מאוד לפיצויים הניתנים מכוח חוק ועובד זכאי לקבלת פיצויי הלנת פיצויי פיטורים באם הפיצויים לא שולמו לו במועדם, קרי: תוך 15 יום מתום יחסי העובד מעביד בהתאם לאמור בחוק הגנת שכר.
חשוב להדגיש כי כשמדובר בפיצויים הניתנים מכח הסכם, העובד והמעביד יכולים לסכם ביניהם כי במקרה של איחור בתשלום פיצויי הפיטורים- לא יחול פיצוי בגין הלנת שכר וחוק הגנת שכר לא יחול.

סכום פיצויי הפיטורים

סכום הפיצויים אותם יקבל העובד יהיו בדרך כלל על פי החישוב הקבוע בחוק, אלא אם כן הוסכם במסגרת הסכם על סכום מפורש אחר, אשר יחשב כפיצויי פיטורים ויבוא במקומם.
יש להדגיש כי באם הצדדים לא פירטו במסגרת הסכם את סכום פיצויי הפיטורים או את אופן חישובם, ישולמו הפיצויים על פי החישוב המופיע בחוק, כברירת מחדל.

הערה: אין במאמר זה להוות ייעוץ משפטי, וכן אין המאמר חף מטעויות קולמוס או טעויות אחרות. הדברים נכונים למועד כתיבתם.

המאמר נכתב ע”י עו”ד ליאת שטיין מבעלי משרד חן שטיין ושות’
לה התמחות בתחום דיני העבודה.
מגדלי עזריאלי 1 (המגדל העגול) קומה 35 תל אביב
03-6245588
054-3050957
www.hamishpat.co.il

משרד עו”ד חן שטיין ושות’ מעניק יעוץ משפטי ומתמחה בדיני עבודה ובתחומי משפט משיקים נוספים. למשרד ניסיון רב בתחום דיני העבודה והצלחות רבות בייצוג עובדים ומעסיקים בבתי הדין לעבודה.
בין יתר התחומים בהם מתמחה המשרד: העסקת בכירים, פיטורים בטיפולי פוריות, בהריון ולאחר לידה, הסכמי עבודה אישיים וקיבוציים, חופשה שנתית, דמי הבראה, החזר הוצאות נסיעה, חופשת מחלה, שעות נוספות, עבודה בימי חג ובשבתות, הלנת שכר, התפטרות בדין מפוטר, תביעות מול המוסד לביטוח לאומי – אבטלה, לידה ושמירת הריון, פיצויי פיטורים, פיטורים שלא כדין, הודעה מוקדמת על הפסקת עבודה, שימוע, צווי מניעה ועוד.

המשרד מנוהל על ידי עורכי הדין חן וליאת שטיין ומבטיח לכל לקוחותיו ייצוג וליווי משפטי בכל ערכאה משפטית ובעיקר בבתי הדין לעבודה. בניהול המשרד פורומים משפטיים באתר “וואלה”, וכן פורום זכויות נשים בהריון בפורטל BEOK ו”קרוסלה”. כמו כן משרד עו”ד חן שטיין ושות’ נוהג לפרסם מאמרים רבים באתרי אינטרנט ובעיתונות הכתובה, ולהופיע כמומחים בתוכניות טלוויזיה בתחומי עיסוק המשרד.

  התקשרו עכשיו למשרדנו במספר 03-6245588 או מלאו את הטופס מטה ונציג המשרד יחזור אליכם במהרה.

  צור קשר
  03-6245588
  מעוניין שנחזור אלייך? השאר פרטים