דף הבית » דיני עבודה » חתימה על כתב ויתור/סילוק
Print Friendly, PDF & Email

חתימה על כתב ויתור / סילוק – עו”ד חן שטיין

זכויות עובדים בדיני עבודה

פעמים רבות, בעת סיום יחסי העבודה בין הצדדים, מציב המעסיק, שלו מטבע הדברים עמדת כח חזקה יותר מאשר של העובד, תנאים שונים ומשונים לקבלת הכספים להם זכאי העובד.

עובדים רבים, אשר לרוב אינם מודעים לזכויותיהם המלאות, מוצאים עצמם נאלצים לחתום על אותו כתב סילוק המכונה לעיתים גם כתב ויתור, ולמעשה מוותרים מראש על כל זכויותיהם העתידיות.

כך למשל, אם שולמו לעובד פיצויי פיטורים פחותים ממה שהיה אמור לקבל, עלול לחסום המעסיק את כל טענותיו על בסיס אותו כתב סילוק, הואיל ועליו חתום העובד עצמו.

מהו כתב ויתור / כתב סילוק?

כתב וויתור / סילוק נדרש לעיתים על פי חוק – על פי סעיף 29 לחוק פיצויי פיטורים, הרי שפשרה והודעת סילוק לעניין פיצויי פיטורים יהיו חסרי תוקף, אלא אם נערכו בכתב, ונאמר בהם במפורש שהם לגבי פיצויי הפיטורים.

משכך, במקרים רבים בהם המעסיק לא משלם לעובד את פיצויי פיטוריו המלאים מסיבה כזו או אחרת (לעיתים אף ללא כל סיבה…), הרי שבאם יחתים את העובד על כתב סילוק מתאים, יהיה מוגן מכל טענה ו/או תביעה עתידית בענין פיצויי הפיטורים.

בפרקטיקה, כתב הסילוק הורחב ולרוב מכיל לא רק התייחסות לפיצויי הפיטורים, אלא לכלל הזכויות (פדיון ימי חופשה, יתרת ימי הבראה, וכו).
פירצה זו אשר מקנה למעסיק הגנה מפני תביעות, הלכה וצברה פופולריות, עד שהחלה תופעה בה מעסיקים מסרבים לשחרר לעובדים את הכספים להם הם זכאים, לעיתים אף את המשכורת האחרונה במלואה, לעיתים מסרבים לשחרר את מכתב הפיטורים (דבר הפוגע בזכות לקבל דמי אבטלה), וכו, אלא אם יחתום העובד על כתב הויתור.
ברור שחתימת העובד על כתב ויתור זה עלולה לחסום את דרכו באם יתברר כי המעסיק לא שילם לו את השכר ו/או התנאים שהיה אמור לשלם על פי חוק.

האם התניית המעסיק לחתום על כתב הויתור חוקית?

לא. על פי החוק והפסיקה, הרי שלמעסיק אין כל היתר לבצע התניות כאלו ואחרות, כך שיעכב כספים של העובד אשר עדיין נמצאים ברשותו עד שיחתום העובד על כתב ויתור.
לא לחינם עוגנו זכויות העובדים בחוקי מגן, ואין ביכולת המעסיק לגבור על החוק בדרישתו לחתימה על מסמך כזה או אחר, ובכללם אותו כתב ויתור.

מה קורה כאשר המעסיק בכל זאת מסרב לשלם עד לחתימת העובד?

במקרה זה, הרי שמדובר על הלנת שכר ו/או פיצויים לכל דבר ועניין.
כך, מעבר לתביעה אותה רשאי להגיש העובד בגין התשלומים שטרם שולמו לו, הרי שהעובד רשאי לצרף לתביעה דרישה לתשלום פיצויי הלנה.
מקרה מסוג זה נבחן לא אחת בבתי הדין לעבודה (למשל: בע”ע 300360/98 בעניין נחום צמח), ובחלק מאותם מקרים חייב בית הדין את המעביד בתשלום פיצויי הלנה מלאים.

אשר על כן, כאשר המעסיק מציב תנאים לתשלומים המגיעים לך, אל תוותר! פנה אלינו מיידית על מנת להגן על זכויותיך!

הערה: אין במאמר זה להוות ייעוץ משפטי, וכן אין המאמר חף מטעויות קולמוס או טעויות אחרות. הדברים נכונים למועד כתיבתם.

המאמר נכתב ע”י עו”ד ליאת שטיין מבעלי משרד חן שטיין ושות’
לה התמחות בתחום דיני העבודה.
מגדלי עזריאלי 1 (המגדל העגול) קומה 35 תל אביב
03-6245588
054-3050957
www.hamishpat.co.il

משרד עו”ד חן שטיין ושות’ מעניק יעוץ משפטי ומתמחה בדיני עבודה ובתחומי משפט משיקים נוספים. למשרד ניסיון רב בתחום דיני העבודה והצלחות רבות בייצוג עובדים ומעסיקים בבתי הדין לעבודה.
בין יתר התחומים בהם מתמחה המשרד: העסקת בכירים, פיטורים בטיפולי פוריות, בהריון ולאחר לידה, הסכמי עבודה אישיים וקיבוציים, חופשה שנתית, דמי הבראה, החזר הוצאות נסיעה, חופשת מחלה, שעות נוספות, עבודה בימי חג ובשבתות, הלנת שכר, התפטרות בדין מפוטר, תביעות מול המוסד לביטוח לאומי – אבטלה, לידה ושמירת הריון, פיצויי פיטורים, פיטורים שלא כדין, הודעה מוקדמת על הפסקת עבודה, שימוע, צווי מניעה ועוד.

המשרד מנוהל על ידי עורכי הדין חן וליאת שטיין ומבטיח לכל לקוחותיו ייצוג וליווי משפטי בכל ערכאה משפטית ובעיקר בבתי הדין לעבודה. בניהול המשרד פורומים משפטיים באתר “וואלה”, וכן פורום זכויות נשים בהריון בפורטל BEOK ו”קרוסלה”. כמו כן משרד עו”ד חן שטיין ושות’ נוהג לפרסם מאמרים רבים באתרי אינטרנט ובעיתונות הכתובה, ולהופיע כמומחים בתוכניות טלוויזיה בתחומי עיסוק המשרד.

    התקשרו עכשיו למשרדנו במספר 03-6245588 או מלאו את הטופס מטה ונציג המשרד יחזור אליכם במהרה.

    צור קשר
    03-6245588
    מעוניין שנחזור אלייך? השאר פרטים