דף הבית » דיני עבודה » תיקון 46 לחוק עבודת נשים
Print Friendly, PDF & Email

תיקון 46 לחוק עבודת נשים – הארכת חופשת הלידה/ עו”ד שטיין

זכויות עובדות בהריון בדיני עבודה

כחלק מהמגמה להרחבת ההגנה על נשים בטיפולי פוריות, הריון, ולאחר לידה, תוקן לאחרונה חוק עבודת נשים והאריך את חופשת הלידה ל 26 שבועות (14 מתוכם בתשלום, היתרה כחופשה ללא תשלום, ובתנאי שלעובדת ותק של למעלה משנה).

כך, תוקנה ברירת המחדל – תקופת חופשת הלידה כעת הינה שישה חודשים, ומי שחפצה לקצרה צריכה להודיע על כך למעסיקה.

לפני התיקון עמדה חופשת הלידה בישראל על 14 שבועות, תקופה שהיא קצרה ביותר ביחס לעולם המערבי. בשל משכה הקצר של חופשת הלידה, נשים רבות נוטות לבקש להאריכה, אך גם כאשר אישה היתה זכאית להאריך את חופשת הלידה, היא היתה נתונה תחת לחץ מהמעסיק שלא לעשות כן.

על רקע עובדות אלה תוקן חוק עבודת נשים (תיקון 46), ונקבע כי חופשת הלידה תמשך 26 שבועות (חצי שנה). לדעת המחוקק חופשת לידה בת שישה חודשים הינה ראויה ורצויה שכן היא תאפשר מנוחה ליולדת מהלידה, ותטפח את הקשר בין ההורה ליילוד. יחד עם זאת, בכדי להימנע מהעלות הכבדה של הארכת חופשת הלידה, נקבע בחוק הביטוח הלאומי כי הזכאות לקבלת דמי הלידה תהיה לתקופה של 14 שבועות בלבד, כפי שהיה לפני תיקון החוק. בדרך זו לחוק אין עלות כספית, אולם המחוקק סבור כי בתיקון מועבר מסר ברור כי ראוי שחופשת הלידה תהיה ארוכה מזו הנהוגה היום.
לצד זכאות זו מתאפשר גם חופש הבחירה של העובדת, אשר רשאית לקצר את חופשת הלידה לתקופה שלא תפחת מ-14 שבועות (התקופה בגינה משולמת גימלה מחליפת שכר מהמוסד לביטוח לאומי).

תיקון זה הפך למעשה את הנטל, ובמקום שהעובדת תצטרך להודיע על הארכת חופשת הלידה, הרי שלאור התיקון לחוק חופשת הלידה תארך באופן רגיל חצי שנה, אלא אם תודיע העובדת אחרת, זאת תוכל לעשות בהתראה מראש בת שלושה שבועות לכל הפחות טרם מועד החזרה הרצוי לה.

הוראות החוק החדשות חלות רק על אלה אשר יצאו לחופשת לידה לאחר יום פרסום התיקון לחוק ואילך (קרי: החל מיום 17.03.10)

למעבר ללשון תיקון החוק המלא כפי שפורסם ברשומות (מאתר הכנסת)

מידע נוסף בעניין טיפולי פוריות, זכויות נשים בהריון

משרד עו”ד שטיין מעניק יעוץ משפטי ומתמחה בדיני עבודה ובתחומי משפט משיקים נוספים. למשרד ניסיון רב בתחום דיני העבודה והצלחות רבות בייצוג עובדים ומעסיקים בבתי הדין לעבודה.
המשרד מציע לעובד ולמעביד לקבל יעוץ בפגישת הכרות, ללא כל התחייבות. בין יתר התחומים בהם מתמחה המשרד: העסקת בכירים, פיטורים בהריון ובטיפולי פוריות, חופשה שנתית, דמי הבראה, החזר הוצאות נסיעה, חופשת מחלה, שעות נוספות בעבודה, תוספת שכר עבור עבודה בימי חגו בשבתות, התלמדות, הלנת שכר, התפטרות בדין מפוטר, דמי אבטלה, פיצויי פיטורים, פיטורים שלא כדין, הודעה מוקדמת על הפסקת עבודה ועוד.

המשרד מנוהל על ידי עורכי הדין חן וליאת שטיין ומבטיח לכל לקוחותיו ייצוג וליווי משפטי בכל ערכאה משפטית ובעיקר בבתי הדין לעבודה. בניהול המשרד פורומים משפטיים באתר “וואלה”, וכן פורום זכויות נשים בהריון בפורטל BEOK ו”קרוסלה”. כמו כן משרד עו”ד חן שטיין נוהג לפרסם מאמרים רבים באתרי אינטרנט ובעיתונות הכתובה.

הערה: אין במאמר זה להוות ייעוץ משפטי, וכן אין המאמר חף מטעויות קולמוס או טעויות אחרות. מומלץ ביותר לפנות לעו”ד לייעוץ משפטי מלא.

    התקשרו עכשיו למשרדנו במספר 03-6245588 או מלאו את הטופס מטה ונציג המשרד יחזור אליכם במהרה.

    צור קשר
    03-6245588
    מעוניין שנחזור אלייך? השאר פרטים