דף הבית » דיני עבודה » עבדים? היינו!
Print Friendly, PDF & Email

עבדים? היינו! / עו”ד חן שטיין

דיני עבודה – זכויות העובדים בחג

תקופת החגים כבר בפתח, ועובדים רבים מוצאים עצמם מבולבלים נוכח אי ידיעת הזכויות המגיעות להם בחג. למרבה הפלא, הרוב המוחלט של ציבור העובדים בישראל אינו מודע כלל לזכויותיו בנוגע לחגים, המוקנות לו על פי חוק.

רוב העובדים מסתמכים על המעביד בתמימות ובצורה עיוורת, מתוך הנחה כי הוא וודאי יודע מהן הזכויות להן הם זכאים, וכי הוא יוודא שישולמו להם עד תום. אז הנה לרשותכם סקירה של זכויותיכם בתקופת החגים, במטרה לעשות סדר אחת ולתמיד בכל הנוגע לזכויות העובדים בחג, וכדי לצאת מעבדות לחירות:

עבודה בערב החג

בניגוד לסברה הרווחת, הרי שהחוק מעט מאכזב בעניין זה- בערב החג על יום העבודה להיות בן שעה אחת פחות מהרגיל, ובתנאי שמדובר ביום עבודה מלא (8 או 9 שעות עבודה ביום). במידה ושעות העבודה קצרות מכך, אין כל משמעות לערב החג.
לכך קיים חריג בכל הנוגע לערב יום הכיפורים, בו יום העבודה יהיה לכל היותר בן 6 שעות.

במידה וקיים הסכם אישי או קיבוצי, צו הרחבה מיוחד או נוהג של מקום העבודה, הקובע אחרת – תחול ההוראה המטיבה עם העובד.

תשלום בגין ימי חג

עובד במשכרות חודשית (שכר גלובלי) – יהיה זכאי לקבלת התשלום בגין ימי החג במלואם. כך, עובד במשכורת חודשית זכאי לקבל את משכורתו במלואה גם אם באותו חודש חלים ימי חג או מנוחה.

עובד בשכר יומי או שעתי – על פי צו ההרחבה שהוחל על כלל המשק, יהיה זכאי עובד יומי לקבלת תשלום בגין ימי החג בתנאי שהוא מועסק במקום העבודה למעלה מ-3 חודשים, וזאת אם לא נעדר מעבודתו יום לפני החג או יום אחריו, אלא בהסכמת המעביד.

על המעביד לשלם לעובד בגין 9 ימי חג בשנה על פי הפירוט הבא : 2 ימי ראש השנה, יום כיפורים, 2 ימי חג סוכות, 2 ימי חג פסח, חג העצמאות וחג השבועות. יחד עם זאת, במידה והחג נופל על יום שבת, לא ייחשב יום זה כיום חג בתשלום.

תוספת בגין עבודה בחג

עובד אשר נדרש לעבוד מהלך החג יהיה זכאי לתשלום של 150% מהשכר המשולם לו על בסיס רגיל.
עבור השעתיים הנוספות הראשונות בימים אלו יהיה שיעור התשלום 187.5% מהשכר עבור שעה רגילה (125% של בסיס 150%), ועבור כל שעה נוספת מעבר לכך התשלום יהיה 225% מהשכר עבור שעה רגילה (150% של בסיס 150%).

עבודה בימי חול המועד

בחוקי העבודה לא קיימת התייחסות מיוחדת לעבודה בימי חול המועד, ומשתיקת החוק בעניין זה ניתן להסיק כי מדובר בימי עבודה רגילים לכל דבר ועניין, אלא אם חל על המעביד הסכם כזה או אחר המחייב אותו בימי עבודה מקוצרים, או נוהג.

יציאה לחופשה מרוכזת בתקופת חול המועד

המעביד יכול להחליט על דעת עצמו להוציא את העובדים לחופשה מרוכזת בתקופת חול המועד גם ללא הסכמתם, אך זאת בכפוף לתנאים הבאים:

  1. באם מדובר בחופשה אשר אורכה עולה על 7 ימים (כולל יום המנוחה השבועי והיום הפנוי) המעביד צריך להודיע על כך לעובד לפחות שבועיים לפני מועד החופשה הצפויה.
  2. המעביד אינו יכול להוציא עובד לחופשה מרוכזת על חשבון ימי חופש עתידיים. באם אין לעובד מספיק ימי חופשה צבורים, יקבל את הסכמת העובד לצאת לחופשה על חשבון ימי החופשה העתידיים.

קבלת מתנה לחגים מהמעביד

על פי חוק אין המעביד מחויב במתן מתנה בתקופת החגים, אם כי ייתכן והמעסיק מחויב לכך על פי הסכם קיבוצי החל על מקום העבודה, אם חל, או על פי “נוהג” שנרכש עם השנים במקום העבודה, שכן אם מעביד נהג לתת מתנות בתקופת החגים לעובדיו משך שנים, הוא מחויב להמשיך לעשות זאת מכוחו של נוהג.
מתנת החג מחויבת במס במלואה ולכן יש לזקוף לעובד את שווי המתנה.

אלה הם תמצית זכויות העובדים בחג.

הערה: אין במאמר זה להוות ייעוץ משפטי, וכן אין המאמר חף מטעויות קולמוס או טעויות אחרות. הדברים נכונים למועד כתיבתם.

המאמר נכתב ע”י עו”ד ליאת שטיין מבעלי משרד חן שטיין ושות’
לה התמחות בתחום דיני העבודה.
מגדלי עזריאלי 1 (המגדל העגול) קומה 35 תל אביב
03-6245588
054-3050957
www.hamishpat.co.il

משרד עו”ד חן שטיין ושות’ מעניק יעוץ משפטי ומתמחה בדיני עבודה ובתחומי משפט משיקים נוספים. למשרד ניסיון רב בתחום דיני העבודה והצלחות רבות בייצוג עובדים ומעסיקים בבתי הדין לעבודה.
בין יתר התחומים בהם מתמחה המשרד: זכויות העובדים בחג, העסקת בכירים, פיטורים בטיפולי פוריות, בהריון ולאחר לידה, הסכמי עבודה אישיים וקיבוציים, חופשה שנתית, דמי הבראה, החזר הוצאות נסיעה, חופשת מחלה, שעות נוספות, עבודה בימי חג ובשבתות, הלנת שכר, התפטרות בדין מפוטר, תביעות מול המוסד לביטוח לאומי – אבטלה, לידה ושמירת הריון, פיצויי פיטורים, פיטורים שלא כדין, הודעה מוקדמת על הפסקת עבודה, שימוע, צווי מניעה ועוד.

המשרד מנוהל על ידי עורכי הדין חן וליאת שטיין ומבטיח לכל לקוחותיו ייצוג וליווי משפטי בכל ערכאה משפטית ובעיקר בבתי הדין לעבודה. בניהול המשרד פורומים משפטיים באתר “וואלה”, וכן פורום זכויות נשים בהריון בפורטל BEOK ו”קרוסלה”. כמו כן משרד עו”ד חן שטיין ושות’ נוהג לפרסם מאמרים רבים באתרי אינטרנט ובעיתונות הכתובה, ולהופיע כמומחים בתוכניות טלוויזיה בתחומי עיסוק המשרד.

    התקשרו עכשיו למשרדנו במספר 03-6245588 או מלאו את הטופס מטה ונציג המשרד יחזור אליכם במהרה.

    צור קשר
    03-6245588
    מעוניין שנחזור אלייך? השאר פרטים