דף הבית » דיני עבודה » פיטורים בסמוך להשלמת שנת עבודה
Print Friendly, PDF & Email

פיטורים בסמוך להשלמת שנת עבודה / עו”ד חן שטיין

קבלת פיצויי פיטורים למי שהשלים כמעט שנת עבודה אחת

טבח אשר פוטר מעבודתו לאחר 11 חודשי עבודה מהטעם שהמעסיק ניסה להתחמק מתשלום פיצויי פיטורים לא מחל למעסיקו על התנהגותו הנלוזה, גרר אותו לבית הדין לענייני עבודה, וזכה לפיצויי פיטורין כחוק.

התובע עבד קרוב ל – 11 חודשי עבודה, כאשר את הודעת הפיטורים קיבל – בעל פה – שבועיים טרם יום העבודה האחרון. עם סיום עבודתו לא קיבל התובע פיצויי פיטורים, ולכן הגיש תביעה מתאימה על מנת לחייב את המעסיק לשלם לו את הפיצויים להם הוא זכאי.
החוק אומנם קובע כי לפיצויים יהיה זכאי אך מי שמלאה לו שנת עבודה אצל המעסיק, אולם לכלל זה יוצא מן הכלל:
סעיף 3 לחוק פיצויי פיטורים, קובע כדלקמן:

“פיטורים סמוך לפני סוף שנת עבודה ראשונה, יראו אותם – אם לא הוכח היפוכו של דבר – כאילו נעשו מתוך כוונה להימנע מחובת תשלום פיצויי פיטורים, ואין פיטורים כאלה פוגעים בזכות הפיצויים”.

היינו, ככל שעובד מוכיח כי פוטר סמוך לתום שנת עבודתו הראשונה – קובע החוק כי יהא זכאי, ככלל, לפיצויי פיטורים בהתאם לתקופת עבודתו בפועל, וזאת אלא אם יוכיח המעביד כי הפיטורים נעשו שלא על מנת להתחמק מתשלומם של הפיצויים. כך, העבירה חזקה זו בחוק את הנטל לכתפי המעסיק ולא על העובד מוטל להוכיח כי הינו זכאי לפיצויים פיטורין אלו.

המעסיק אשר העיד בבית הדין טען כי בעבודתו של העובד אשר עבד כטבח וכקונדיטור נתגלה דופי. לטענתו מטבח הפיצריה (בה הועסק העובד) הנו מטבח פתוח, כאשר המנות אינן מוכנות מראש אלא רק לאחר הזמנתן, וכאשר הטבחים עובדים בפני הסועדים. משכך, יש חשיבות רבה לנקיון, ולשמירה על אסתטיות, מצד עובדי המטבח. לדבריו, העובד פוטר בשל הופעתו המרושלת והמלוכלכת, אותה לא תיקן על אף הערות חוזרות ונשנות. העובד מצידו הכחיש כי קיבל הערות כלשהן על לבוש לא נקי, למעט במועד פיטוריו כאשר הדבר נמסר לו כעילת הפיטורים.

בית הדין קבע כי נוכח הספק שהותירו בו דברי המעסיק, אשר לא יכול היה לפרט במידה סבירה מהו חוסר הנקיון בו “הואשם” התובע (למעט טענה כללית בדבר בגדים שלא כובסו), ונוכח הסתירות המסוימות בעדותו (כדוגמא – בתחילה מסר כי בעיית הנקיון החלה רק כחודשיים לפני הפיטורים, אך בחקירתו הנגדית השיב כי העיר לתובע על הופעתו החל מתחילת עבודתו; כן טען בעדותו כי התקבלו תלונות מלקוחות על סביבת עבודה מלוכלכת, אך זאת מבלי שהדבר צוין ולו ברמז בכתב ההגנה או בקדם המשפט). בנוסף, לא הביא סיוע חיצוני כלשהו לטענותיו הכוללניות (לרבות עדות מטעם המנהלת הישירה של העובד (אשר היא זו שהעירה לו לפי הנטען במרבית ההזדמנויות, והיא אף זו שפיטרה אותו). כן לא הסביר מדוע התחדד נושא הנקיון, שכאמור לפי אחת הגירסאות עמד על הפרק משך חודשים רבים קודם לכן, דווקא סמוך לפני תום שנת העבודה ראשונה.

בסופו של דבר המעסיק חוייב בפסק הדין לשלם לעובד סך של 6,163 ש”ח + הצמדה וריבית מיום הגשת התביעה ועד יום התשלום בפועל.

משרדו של עו”ד חן שטיין מעניק יעוץ משפטי ומתמחה בדיני עבודה ובתחומי משפט משיקים נוספים. המשרד מציע לכל אדם המרגיש כי זכויותיו כעובד נפגעו, לקבל יעוץ בפגישת הכרות, ללא כל התחייבות. בין שאר התחומים בהם מתמחה המשרד: חופשה שנתית, דמי הבראה, החזר הוצאות נסיעה, חופשת מחלה, שעות נוספות בעבודה, תוספת שכר עבור עבודה בימי חג ובשבתות, התלמדות, הלנת שכר, התפטרות בדין מפוטר, דמי אבטלה, פיצויי פיטורים, פיטורים שלא כדין, הודעה מוקדמת על הפסקת עבודה ועוד…

המשרד מנוהל על ידי עורכי הדין חן וליאת שטיין ומבטיח לכל לקוחותיו ייצוג וליווי משפטי בכל ערכאה משפטית ובעיקר בבתי הדין לעבודה. עו”ד חן שטיין מנהל פורום משפטי באתר “וואלה” ונוהג לפרסם מאמרים באתרי אינטרנט ובעיתונות הכתובה.

    התקשרו עכשיו למשרדנו במספר 03-6245588 או מלאו את הטופס מטה ונציג המשרד יחזור אליכם במהרה.

    צור קשר
    03-6245588
    מעוניין שנחזור אלייך? השאר פרטים