דף הבית » דיני עבודה » שאלות ותשובות – דיני עבודה
Print Friendly, PDF & Email

שאלות ותשובות – דיני עבודה

 • כיצד להתנהל עם עובדים? מהיכן משיגים הסכם עבודה טוב?

  מעטים האנשים אשר בקיאים באמת בדיני עבודה, ואף לא מעט עורכי דין, אשר אין זה תחום ההתמחות של משרדם נוטים לעשות טעויות הנובעות מחוסר ידע. על כן, כבעל עסק מומלץ ביותר להקדים תרופה למכה, ולפנות לעו”ד העוסק בתחום הספציפי על מנת לערוך הסכם עבודה חוקי אשר יגן עליך בבוא העת, ויימנע הוצאות ותשלומים מיותרים עקב תביעות של עובדים. להסכם העבודה נודעת חשיבות רבה ועריכתו אף מחוייבת בחוק. באם תגן על עצמך מראש, הרי שתפחית משמעותית את החשיפה שלך לתביעות עתידיות של עובדים, העלולות לפגוע הן בכיסך והן במוניטין עליו עמלת ביגע רב.

 • האם יש חובת תשלום פיצויי פיטורים גם למי שמתפטר?

  בעבר עלתה הצעת חוק לפיה גם מי שעבד למעלה משלוש שנים והתפטר, יהי זכאי לפיצויי פיטורים מלאים. הצעק חוק זו לא עברה הסדר חקיקה בשל לובי מעסיקים חזק, ונותרה בגדר חלום רחוק של עובדים רבים. יחד עם זאת, במרבית המקרים לעובד המתפטר יכולה לקום זכאות לקבלת כספי רכיב הפיצויים שבקרן הפנסיה שהופרשו לפי המינימום הקבוע בצו ההרחבה, ללא חובת השלמה על ידי המעסיק, ובחלק מהמקרים גם זה משהו…

  כמובן שבכל מקרה של התפטרות, יש לבדוק ראשית האם מדובר בהתפטרות בדין מפוטר, שאז ייתכן וניתן יהיה לדרוש את פיצויי הפיטורים במלואם.

 • פיטורים בטיפולי פוריות – אני עוברת טיפולי פוריות. האם המעסיק יכול לפטר אותי?

  עובדת העוברת טיפולי פוריות באופן עקרוני מוגנת מפיטורים אלא בהיתר של הממונה על חוק עבודת נשים, למטע מקרים ספציפיים, ובתנאי שהודעה על הטיפולים למעסיק במועד (לעיתי המועד החוקי הוא אף לאחר הפיטורים). כל עובד או עובדת הנמצאים בטיפולי פוריות ובסכנת פיטורים, טוב יעשו אם יצרו קשר לבחינת המקרה הספציפי שלהם נוכח ההגנות הרחבות החלות בתחום.

 • מעסיק המעוניין לפטר עובדת בהריון שעובדת אצלו כבר שנה, לא בשל הריונה – האם ניתן?

  חוק עבודת נשים קובע שבמקרה בו ישנה עובדת בהריון שמלאה לה יותר מחצי שנה בעבודתה, הרי שלא ניתן לפטר אותה, אלא בהיתר של הממונה על חוק עבודת נשים במשרד התמ”ת, ולא משנה סיבת הפיטורים לעניין זה.
  כמובן שהממונה על חוק עבודת נשים במשרד התמ”ת בודקת ראשית האם הפיטורים מבוקשים בקשר עם ההריון או לא, ובהתאם נותנת את החלטתה האם להתיר את הפיטורים או לא. מובן שהליך משפטי זה הינו מורכב יותר מהמתואר כאן, ומומלץ ביותר, לשני הצדדים, להיות מיוצגים על ידי עו”ד בהליך. למשרדנו, כמי שמייצג משני צדי המתרס – לעיתים עובדות ולעיתים מעסיקים, יש יתרון בהסתכלות רחבה על הסיטואציה ובהבנת מכלול התמונה, ומה כדאי לטעון בהתאם לסיטואציה הספציפית.

 • האם מעסיק המבצע צמצומים בעסק יכול לפטר עובדים ללא שימוע לפני פיטורים?

  התשובה הינה שלילית. במצב המשפטי הקיים מומלץ ביותר לא לפטר עובד ללא עריכת שימוע כדין ועל פי כללי הטקס, תהיה סיבת הפיטורים אשר תהיה. בתי הדין לעבודה רגישים לעניין זכות העובד להשמיע את עמדתו טרם פיטוריו, ובמקרים רבים בהם ייצגנו הצלחנו להוציא סכומי פיצוי גבוהים ביותר במקרים של הפרת חובת השימוע לפני פיטורים.

 

בדיני עבודה קיימות שאלות רבות לעובדים ולמעסיקים, ומוטב לפנות לייעוץ טרם נקיטת פעולה העלולה להתברר כטעות.

הערה: אין האמור כאן חף מטעויות ניסוח או טעויות אחרות, כמו כן, האמור אינו מהווה תחליף לייעוץ משפטי ועל מנת לקבל עזרה מקצועית מלאה יש לפנות לטיפול פרטני.

  התקשרו עכשיו למשרדנו במספר 03-6245588 או מלאו את הטופס מטה ונציג המשרד יחזור אליכם במהרה.

  צור קשר
  03-6245588
  מעוניין שנחזור אלייך? השאר פרטים