דף הבית » תחומים נוספים » תביעות גיל
Print Friendly, PDF & Email

תביעות גיל

תביעות גיל

קביעת גיל / תיקון גיל – עו”ד שטיין

פתח דבר

החופזה לעלות לישראל וכמות העולים העצומה בשנת הקמת המדינה ובשנים שלאחריה, גרמו לבעיות רבות ברישומם של העולים ותאריכי לידתם המלאים והמדויקים במרשם האוכלוסין, זאת הן מאחר וחלק מהעולים כלל לא נשאו עימם ארצה את המסמכים המעידים על גילם בשל המהירות לעזוב את המדינות, העוינות בחלקן, מהן עלו והן מאחר וחלקם האחר עלה ממדינות נחשלות אשר רישום התושבים בהן היה קלוקל או לא קיים כלל. בשנים האחרונות אף חזרה על עצמה התופעה עם העולים מאתיופיה.

בישראל חיים אזרחים רבים אשר תאריך לידתם בתעודת הזהות אינו נכון או חסר כלל ומעולם לא נרשם בשל נתונים חסרים או בשל שגיאות שנעשו ברישום עת עלו ארצה.

כך, לאזרחים רבים מופיע בתעודת הזהות תאריך לידה 00/00/00 כתאריך שגוי או חסר, ולדבר משמעות מרחיקת לכת בכל הנוגע לזכויות יסוד, בין היתר גיל גיוס, זכויות לפנסיה, קצבאות זקנה וכדומה.

חוק קביעת גיל

גילו של אדם הינו עובדה מהותית ממנה נגזר בין השאר, מתי יתגייס לצבא, מתי יקבל רישיון נהיגה ובבוא היום אף מתי יקבל קצבת זקנה מביטוח לאומי או הפרשות מקרנות הפנסיה.

המחוקק הישראלי, שהיה אף הוא ער לחשיבות גילו של אדם, חוקק בשנת 1963 את “חוק קביעת גיל התשכ”ד – 1963” (להלן: “החוק”) שבא אל העולם על מנת לסייע לכל אותם אזרחי המדינה אשר תאריך לידתם שגוי או לוקה בחסר, בתיקון הפגם על ידי פנייה לבית המשפט לענייני משפחה בבקשה כאמור (לדוגמא במקרים בהם בתעודת הזהות מצוינת אך שנת הלידה ובמקום היום והחודש מצוינות הספרות 00 או במקרים בהם שנת הלידה אינה מדויקת).

בקשה לקביעת גיל / שינוי גיל (תאריך לידה)

אדם המגיש בקשה לשינוי גיל או קביעת גיל לבית המשפט לענייני משפחה, יצטרך לנמק את מטרתה ולצרף לה את המסמכים הבאים (מי שאין ברשותו המסמכים המנויים ייאלץ להסביר לבית המשפט את הסיבה בעטיה מסמכים אלה אינם בידיו):

 1. תעודת לידה של המבקש או העתק מתוך ספרי הדפוס של הרישום המתייחס אליו, לפי העניין, וכן דרכון, תעודה או פנקס שרשום בהם תאריך לידתו;
 2. תעודת נישואין או תעודת גירושין שלו, לפי העניין;
 3. תעודות לידה של ילדיו;
 4. כל מסמך אחר שברשותו אשר ניתן ללמוד ממנו מהו גילו;
 5. לגבי מבקש שנולד בארץ – אישור מלשכת מרשם התושבים שבה מוחזק תיק המרשם שלו, שאין בפנקס הלידות רישום לידה שלו בשנה הרשומה בתיק המרשם כשנת לידתו;

המגיש בקשה לשינוי גיל (תיקון גיל) לבית המשפט, יידרש להוכיח שני עניינים בהתאם לפסיקת בית המשפט האחד, שהגיל הרשום אינו גילו האמיתי והשני מהו גילו הנכון, וזאת על ידי ראיות מתאימות.

ביטוי לכך ניתן למצוא בפסיקת השופט ברנזון בע”א 171/60 סולטנה נ’ היוהמ”ש, פד”י יד, 2177, 2178:
“העובדה שבית המשפט נוכח לדעת כי הגיל הרשום בתעודת הזהות אינו נכון, אינה פוטרת עדיין את המבקש הרוצה בהצהרה על גילו הנכון או על גיל מינימלי מסויים מלהוכיח את גילו המדוייק או לפחות שלא יתכן כי נולד אחרי שנה מסויימת מתאימה”.

רמת ההוכחה הנדרשת לזכייה בהליך זו הינה רמת הוכחה כמו בכל משפט אזרחי רגיל, כאשר חשוב לציין כי כאשר למבקש קיים אינטרס כספי כלשהו בשינוי הגיל ואינטרס זה הוא שעומד בבסיס הבקשה, דבר המאפיין את מרבית הבקשות, הרי שנטל ההוכחה המוטל עליו הינו נטל מוגבר, כפי שנקבע בתמ”ש (ת”א) 75250/98 מולונקדוב נ’ פרקליטות מחוז מרכז.

משכך, עת הגיל הרשום במשרד הפנים אינו הגיל האמיתי, מוטב להקדים ולהתחיל את תהליך הגשת הבקשה באמצעות עו”ד המתמצא בהליכים מסוג זה, מוקדם ככל הניתן.

משרד עו”ד שטיין מעניק יעוץ וליווי משפטי בתחום האזרחי ובתחומי משפט משיקים נוספים. למשרד ניסיון רב בתחום דיני העבודה והצלחות רבות בייצוג בבתי המשפט השונים.

המשרד מציע לעובד ולמעביד לקבל יעוץ בפגישת הכרות, ללא כל התחייבות.

המשרד מנוהל על ידי עורכי הדין חן וליאת שטיין ומבטיח לכל לקוחותיו ייצוג וליווי משפטי בכל ערכאה משפטית. בניהול המשרד פורומים משפטיים באתר “וואלה”, וכן פורום זכויות נשים בהריון בפורטל BEOK ו”קרוסלה”. כמו כן משרד עו”ד חן שטיין נוהג לפרסם מאמרים רבים באתרי אינטרנט ובעיתונות הכתובה.

הערה: אין במאמר זה להוות ייעוץ משפטי, וכן אין המאמר חף מטעויות קולמוס או טעויות אחרות. מומלץ ביותר לפנות לעו”ד לייעוץ משפטי מלא.

  התקשרו עכשיו למשרדנו במספר 03-6245588 או מלאו את הטופס מטה ונציג המשרד יחזור אליכם במהרה.

  צור קשר
  03-6245588
  מעוניין שנחזור אלייך? השאר פרטים