דף הבית » תביעה ייצוגית » צרכן המחזיר מוצר זכאי לקבל את ערכו המלא, ללא הפחתות
Print Friendly, PDF & Email

צרכן המחזיר מוצר זכאי לקבל את ערכו המלא, ללא הפחתות – עו”ד חן שטיין

על פי פסיקת בית המשפט לתביעות קטנות בירושלים מיום 16.12.07 (ת”ק 3424/07), צרכן אשר מחזיר לחנות מוצר שרכש, זכאי לקבל חזרה את הסכום המלא ששילם ברכישה, גם אם במועד החזרת המוצר חלה הוזלה במחיר המוצר עקב קידום מכירות, הנחות עונתיות, וכדומה.
על פי כתב התביעה, רכשה הלקוחה מוצר שמחירו כ 160 ₪ בחנות “מעיין שטוב”. בחלוף מספר ימים, שבה הלקוחה לחנות וביקשה להחזיר את המוצר כנגד קבלת זיכוי מתאים. אולם, הזיכוי שקיבלה הלקוחה לידיה היה על סך 118.93 ₪ בלבד, וזאת למרות שהסכום המקורי בו רכשה את המוצר היה כאמור 160 ₪. לטענתה, נאמר לה על ידי החנות כי המוצר הוזל ושווי הזיכוי הוא לפי מחירו ביום ההחזרה.

החנות לא הסתפקה בהגשת הגנה, אלא אף הגישה כנגד הלקוחה גם כתב תביעה שכנגד, על סך של 5,000 ₪, בו טענה כי המדיניות שלה היא שניתן להחליף מוצר בתוך 14 ימים, ושווי הזיכוי הוא לפי מחיר המוצר ביום ההחזרה. החנות טוענת כי היא פועלת על פי החוק, היות ומדיניות ההחזרה שלה מופיעה באופן בולט ומודגש בשילוט מתאים ליד הקופה וכן על כל קבלה שניתנת ללקוחות.
במסגרת התביעה שכנגד דרשה החנות פיצוי, בין היתר, בשל נזק תדמיתי שנגרם לה על ידי הלקוחה, הכפשת שם החנות בפני הלקוחות והוצאת שם רע.

בפסק הדין נבחנה השאלה- האם מדיניות זו של החנות, לפיה הזיכוי ניתן לפי שווי המוצר ביום ההחזרה, הינה מדיניות סבירה התואמת את רוח החוק.
כאשר בוחנים את כוונת המחוקק נראה כי כוונתו היתה להיטיב עם הצרכן ולהרחיב את זכותו לבטל עסקה מבלי שיפגע מבחינה כספית בעשותו כן, על ידי כך שהעסק יחזיר לו את מלוא התמורה ששילם. ברוח מטרה זו יש לפרש את החוק, ואת ההגדרה של “מדיניות החזרת טובין”.

לדברי השופטת: “הרי לא יעלה על הדעת לאמץ פרשנות לפיה עוסק שלא מציג כלל מודעה בדבר מדיניות ההחזרה של הטובין או לא פועל לפיה יחוייב להחזיר לצרכן את מלוא התמורה, ואילו עוסק שמציג מודעה ובה, לדוגמא, קובע שהצרכן יקבל רק 1% מהתמורה ששילם, יוכל ליהנות מכך ולמעשה “למחוק” במחי יד את התמורה ששולמה על ידי הצרכן בעת הרכישה”.
לפיכך, קבעה השופטת כי מדיניות החנות לא הייתה סבירה, וכי היה עליה להשיב ללקוחה את הסכום המלא כפי ששולם על ידה במעמד הרכישה, גם אם במועד השבת המוצר חלה הוזלה כתוצאה מקידום מכירות, הנחת עונתיות וכדומה.
לבסוף, חוייבה החנות בתשלום בגובה 500 ש”ח ללקוחה בתוספת הפרשי הצמדה וריבית מיום הגשת התביעה ועד לתשלום בפועל, והתביעה שכנגד שהגישה החנות נדחתה במלואה. זאת ועוד, המלצת בית המשפט היתה כי החנות תשנה את מדיניותה ותסיר את הכיתוב “החלפה לפי המחיר ביום ההחזרה”.

משרדו של עו”ד חן שטיין מעניק יעוץ משפטי ומתמחה בתחום האזרחי-מסחרי, דיני עבודה ובתחומי משפט משיקים נוספים. המשרד מאפשר לכל אחד לקבל יעוץ בפגישת הכרות, ללא כל תשלום או התחייבות.
בין יתר התחומים בהם מתמחה המשרד: אזרחי, דיני עבודה, תביעות כספיות, הוצאה לפועל, מקרקעין (מכירת/השכרת דירות ונכסים), פתיחת חברות, נזיקין, דיני משפחה ועריכת צוואות, ביטול עיכובי יציאה מהארץ, מחיקת רישום פלילי.
המשרד מנוהל על ידי עורכי הדין חן וליאת שטיין ומבטיח לכל לקוחותיו ייצוג וליווי משפטי בכל ערכאה משפטית.
עו”ד חן שטיין הינו מנהל פורום משפטי באתר “וואלה”, היועץ המשפטי בתחום הנדל”ן של אתר “דירות מודיעין” ונוהג לפרסם מאמרים באתרי אינטרנט ובעיתונות הכתובה.

הערה: אין במאמר זה להוות ייעוץ משפטי, וכן אין המאמר חף מטעויות קולמוס או טעויות אחרות.

    התקשרו עכשיו למשרדנו במספר 03-6245588 או מלאו את הטופס מטה ונציג המשרד יחזור אליכם במהרה.

    צור קשר
    03-6245588
    מעוניין שנחזור אלייך? השאר פרטים