דף הבית » דיני עבודה » זכויות פרילנס
Print Friendly, PDF & Email

דיני עבודה – זכויות פרילנס (עובד קבלן) / עו”ד שטיין

גם לעובד קבלן (פרילנס) יש זכויות, ובמקרים רבים נאלץ המעסיק להכיר ביחסי עבודה עימם ולשלם את מלוא זכויותיהם כעובדים

פרילנס, פרילאנס, פרילאנסר או פרילנסר – כולם שמות נרדפים של העסקה לא מלאה, שבצידה עשויות לעמוד לעובד זכויות בעלות ערך כספי משמעותי.

מי לא מכיר את צורת ההעסקה הנפוצה והנוחה (למעסיקים) – העובד מנפיק חשבונית מס במקום שהמעסיק יוציא לו תלוש שכר כמחוייב, והנה – חמק המעסיק מתשלום זכויות סוציאליות רבות, וביניהן דמי הבראה, ימי חופשה, הפרשות לפנסיה, החזרי נסיעות וכדומה.

לזכויות סוציאליות אלה השאובות מדיני העבודה יש משמעות כספית לא מבוטלת, והסכומים של זכויות אלה עשויים להגיע עד כמחצית השכר!

לרוב, אותם עובדים במתכונת פרליאנס כלל אינם מודעים לזכויותיהם ומשכך לא ממהרים לעמוד עליהן. גם אלה שמתוודעים לזכויות, במוקדם או במאוחר, חוששים פעמים רבות לפעול בשל טענות שונות שצפויות להיות מועלות על ידי המעסיק, החל מכביכול ל”הסכמת” העובד מראש, או סעיפים “מפחידים” בחוזה העבודה (כמו למשל סעיף שקונס את העובד אם יעיז להגיש תביעה נגד המעסיק), ועד לאיומים בתביעה שכנגד בסכומים אסטרונומיים. כמובן שטענות אלה אין בהן ממש, וגם סעיפים לא חוקיים בהסכם העבודה לא יכובדו על ידי בית הדין.

הגישה של בתי הדין בסוגייה זו של עובדי קבלן (פרילאנס) לאחרונה נוטה באופן מובהק לטובת העובדים, והאפשרות שלא להכיר ביחסי עובד- מעביד הצטמצמה מאוד, כך שלרוב יכירו בתביעה של פרילאנסר הדורש לראות בו כעובד (כאשר כל מקרה לגופו כמובן). לצורך כך ייבחנו מהות העבודה, האם העבודה הינה חלק אינטגראלי של העסק, האם יש שכירים אחרים באותו תפקיד, של מי כלי העבודה, האם לפרילאנס עסק משלו, האם עבד רק עם המעסיק או עם אחרים, וכדומה.

מה המשמעות של הכרה ביחסי עובד-מעביד עם פרילנסר?

ברגע שפרילאנסר מוכר כעובד, הרי שהוא זכאי לזכויות ככל עובד אחר, לפי חוקי העבודה. כל עובד במדינת ישראל זכאי לתנאים הבסיסיים הבאים (עליהם, אגב, לא ניתן להתנות ולקבוע אחרת, אף אם העובד חתם במפורש על ויתור):

 • פיצויי פיטורים – פרילנס שפוטר (ההתקשרות איתו הסתיימה) יהיה זכאי לפיצויים בגובה משכורת אחת בגין כל שנת עבודה. גם פרילנס שמתפטר יכול להיות שיהיה זכאי לפיצויי פיטורים (מחמת מצב בריאותי, הרעת תנאים, העתקת מגורים לישוב מזכה, וכדומה – יש לבחון את נסיבות ההתפטרות הספציפיות).
 • דמי הבראה – הזכאות היא כשל כל עובד אחר – בין כ 5-10 ימים לשנה, לפי הוותק.
 • נסיעות – גם אם הפרילנס מחזיק רכב משלו ועמו מגיע לעבודה, הוא עדיין זכאי לנסיעות לפי תעריף של תחבורה ציבורית, עד למקסימום הקבוע בחוק.
 • פנסיה – לכל עובד זכאות לפנסיה החל משנת 2008 (אשר אחוזי ההפרשה עולים בצורה הדרגתית כל שנה וכיום עומדים על 6% לחודש לתגמולים ו 6% לחודש לפיצויים).
 • חופשה – כפרילנס אשר לא יצא לחופשות בתשלום, ישנה זכאות לפדיון ימי החופשה שנצברו, בהתאם לחוק.
 • שעות נוספות – פרילאנסרים רבים עובדים שעות נוספות ללא הכרה, אך לא זוכים לכל תגמול בגינן. לפי החוק, יש לשלם לכל עובד שעות נוספות לאחר 8 או 9 שעות ביום ברמה היומית (בהתאם לכמות ימי העבודה השבועיים), או ברמה החודשים – כל שעה מעבר ל 186 שעות בחודש. בגין שעות נוספות מחויב המעסיק לשלם שיעורים שונים הנעים בין 125%-150%, בגין עבודה בשבתות וחגים מחויב המעסיק לשלם שיעור של 150%, כאשר היום, לאחר תיקון 25 לחוק הגנת השכר שנעשה בשנת 2009, נטל ההוכחה לעניין זה חל על המעסיק, ולא על העובד, כפי שהיה פעם, והדבר מחמיר מאוד עם המעסיק.
 • דמי מחלה – כל עובד זכאי לתשלום בעד תקופה בה נעדר מעבודתו עקב מחלה שלו או מי מבני משפחתו המנויים בחוק. הזכאות לדמי מחלה הינה עד יום וחצי לכל חודש עבודה, וקיימת אפשרות לצבירה של עד 90 ימים על פי החוק.התשלום עבור ימי המחלה הינו חלקי, ביום הראשון אין חובת תשלום כלל, והיתר על פי הקבוע בחוק.
 • זכויות ענפיות נוספות – כל זכות אחרת הקיימת בענף ספציפי (ענף הדפוס והכריכיה, ענף המלונאות, ענף ההובלה, ענף השמירה, ענף הבנייה, ענף הניקיון כדומה). לכל ענף שכזה ישנן הוראותיו הספציפיות (מחובת קרן השתלמות, פיצויי פיטורים מוגדלים, משכורת 13 ועוד).

בנסיבות אלה, נראה כי על כל מי שהועסק כפרילנס יש לבחון את אופן ותנאי העסקתו, וייתכן וימצא כי על מעסיקו לשלם לו כספים רבים נוספים, אשר לא היה מודע כלל לזכאותו להם, וייצוג משפטי ומקצועי יוכל להביא למיצוי זכויות אלה.

הנקודות המובאות כאן הועלו בקליפת האגוז בלבד, וקיימות נקודות רבות נוספות המחייבות התייחסות עניינית ורצינית מראש, על מנת לבנות תיק נכון ויציב, על מנת למקסם את סיכויי הזכייה.

 

למעבר למידע נוסף בעניין פיצויים למתפטר בדין מפוטר

הערה: אין במאמר זה להוות ייעוץ משפטי, וכן אין המאמר חף מטעויות קולמוס או טעויות אחרות. הדברים נכונים למועד כתיבתם.

המאמר נכתב ע”י עו”ד ליאת שטיין מבעלי משרד חן שטיין ושות’
לה התמחות בתחום דיני העבודה.
מגדלי עזריאלי 1 (המגדל העגול) קומה 35 תל אביב
03-6245588
054-3050957
www.hamishpat.co.il

משרד עו”ד חן שטיין ושות’ מעניק יעוץ משפטי ומתמחה בדיני עבודה ובתחומי משפט משיקים נוספים. למשרד ניסיון רב בתחום דיני העבודה והצלחות רבות בייצוג עובדים ומעסיקים בבתי הדין לעבודה.
בין יתר התחומים בהם מתמחה המשרד: העסקת בכירים, פיטורים בטיפולי פוריות, בהריון ולאחר לידה, הסכמי עבודה אישיים וקיבוציים, חופשה שנתית, דמי הבראה, החזר הוצאות נסיעה, חופשת מחלה, שעות נוספות, עבודה בימי חג ובשבתות, הלנת שכר, התפטרות בדין מפוטר, תביעות מול המוסד לביטוח לאומי – אבטלה, לידה ושמירת הריון, פיצויי פיטורים, פיטורים שלא כדין, הודעה מוקדמת על הפסקת עבודה, שימוע, צווי מניעה ועוד.

המשרד מנוהל על ידי עורכי הדין חן וליאת שטיין ומבטיח לכל לקוחותיו ייצוג וליווי משפטי בכל ערכאה משפטית ובעיקר בבתי הדין לעבודה. בניהול המשרד פורומים משפטיים באתר “וואלה”, וכן פורום זכויות נשים בהריון בפורטל BEOK ו”קרוסלה”. כמו כן משרד עו”ד חן שטיין ושות’ נוהג לפרסם מאמרים רבים באתרי אינטרנט ובעיתונות הכתובה, ולהופיע כמומחים בתוכניות טלוויזיה בתחומי עיסוק המשרד.

  התקשרו עכשיו למשרדנו במספר 03-6245588 או מלאו את הטופס מטה ונציג המשרד יחזור אליכם במהרה.

  צור קשר
  03-6245588
  מעוניין שנחזור אלייך? השאר פרטים