דף הבית » תחומים נוספים » הסדר ירושה בין יורשים
Print Friendly, PDF & Email

הסכם ירושה בין יורשים – הדרך הקצרה לפשרה / עו”ד שטיין

עו”ד ירושה וצוואה

אדם ההולך לעולמו לרוב מותיר אחריו עיזבון ליורשיו. אופן חלוקת העיזבון מושפע מהשאלה האם ערך המנוח צוואה, ואז יחולק עזבונו לפי הקבוע בצוואה, או שלא ערך צוואה, ואז יחולק עזבונו כירושה, כפי שקובע החוק.

בין אם נעשתה צוואה ובין אם לא, יש בידי היורשים את האפשרות “להתערב” בשיקול הדעת של המוריש ולקבוע חלוקה שונה של נכסי העיזבון, אשר תהיה תואמת את רצונם ומצבם, ולערוך הסכם ירושה.

חלוקת העיזבון לפי רצון היורשים

זאת ניתן לעשות בשתי דרכים שונות

  1. בדרך של הסתלקות – כאשר אחד מהיורשים על פי הצוואה או על פי החוק, מוותר על חלקו, במלואו או בחלקו, לטובת כלל היורשים או לטובת קרוב משפחה אחר – בן/בת זוג של המנוח, ילדיו או אחיו (פעולה זו מכונה “הסתלקות”). ההסתלקות יכולה להיות כללית – לעיזבון, או ספציפית לקרוב משפחה אחר.
  2. בדרך של הסכם ירושה (בהסכמה או בצו בית המשפט) – היורשים מגיעים להסדרים והסכמות באשר לחלוקה ביניהם, גם אם הצוואה או החוק קובעים אחרת (מכונה גם “הסכם חלוקת עיזבון”).

המועד לביצוע הסדר בין יורשים או הסתלקות

חשוב לשים לב כי שני הסדרים ייחודיים אלה עומדים לזכות היורשים גם לאחר קבלת צו ירושה או צו קיום צוואה, אולם רק כל עוד לא חולק העיזבון ולא נעשתה פעולה בנכסי העיזבון. הדבר מחייב הגשת בקשה לתיקון הצו. לכן כדאי וחשוב לשקול היטב את ההשלכות של חלוקת הנכסים והדרך הכדאית ביותר (מבחינת המס וכדומה) טרם נקיטת כל פעולה. הסדר אשר יבוצע לאחר חלוקת העיזבון יהיה כהסכם רגיל בין בעלי נכסים, ללא קשר לעיזבון, ולא יהיה פטור ממס בגין העברות נכסים.

הסכם ירושה בין היורשים

אין הרבה מגבלות על אופן החלוקה מחדש אשר מבוצעת בין היורשים, וכל הסכמה חוקית אליה יגיעו היורשים הינה לגיטימית. למעשה כל חלוקה של העיזבון, בין אם מאוזנת ובין אם לא, הינה תקינה, ואף לא כל היורשים מחוייבים להיות חלק מההסדר, אלא ייתכן מצב בו ייערך הסדר שכזה בין חלק מהיורשים בלבד, לגבי הנכסים המיועדים להם, כמובן.

ביצוע תשלומי איזון

ניתן בהחלט ליצור מצב בו חלק מהיורשים מקבלים נכסי מקרקעין, בעוד חלק אחר של היורשים מקבלים סכומי כסף, או ביצוע איזונים של סכום כספי שווה ערך לנכס מקרקעין. אולם, מגבלה אחת משמעותית הינה כי חלוקת העיזבון מחויבת להיות מבוצעת רק על ידי נכסי וכספי העיזבון, ולא ניתן להכניס למשוואה כספי איזון מבחוץ (כך, למשל, לא ניתן לכלול במסגרת ההסכם הסכמה כי נכס מקרקעין יועבר במלואו לאחד היורשים, והוא יעביר בתמורה מכספיו האישיים).

יתרונות הסדר הירושה

הסדר הירושה יכול להיות לעזר רב כאשר מדובר במספר יורשים ובמספר נכסים. בסיטואציה שכזו, במקום שכל יורש יקבל חלק בדירה אשר תירשם על שמו – דבר העלול לפגוע בו מבחינת מיסוי, אם למשל יש בבעלותו כבר דירה, וגם עלול לסרבל הליכים בין היורשים אשר הופכים בעל כורחם ל”שותפים” בנכסים, דבר אשר עלול לגרור לחיכוכים ומתחים מיותרים, ולהטרחה בכל פעולה בנכס.

הסדר ירושה הינו הסכם לכל דבר ועניין, וככזה כדאי שיערך על ידי עורך דין, מוטב עורך דין בקיא ומנוסה, העוסק בתחום.

אין במאמר זה להוות ייעוץ משפטי, וכן אין המאמר חף מטעויות קולמוס או טעויות אחרות. מומלץ ביותר לפנות לעו”ד לצורך ייעוץ משפטי מתאים. הדברים נכונים למועד כתיבתם.

המשרד מספק ללקוחותיו ליווי וייעוץ בכל הקשור לצוואות וירושות, החל בעריכת צוואות וכלה בייצוג בערכאות השונות במידת הצורך.

משרד עו”ד שטיין מעניק יעוץ משפטי ומתמחה בתחום האזרחי-מסחרי, דיני עבודה, צוואות וירושות, מקרקעין הוצל”פ וחברות, ובתחומי משפט משיקים נוספים.
המשרד מנוהל על ידי עורכי הדין חן וליאת שטיין, אשר לכל אחד מהם תחום התמחות נפרד, ומבטיח לכל לקוחותיו ייצוג וליווי משפטי בכל ערכאה משפטית.
עורכי הדין חן וליאת שטיין, מנהלים פורומים משפטיים רבים, נוהגים לפרסם מאמרים באתרי אינטרנט ובעיתונות הכתובה, ומתארחים מפעם לפעם בתוכניות טלוויזיה בתחום מומחיותם.

    התקשרו עכשיו למשרדנו במספר 03-6245588 או מלאו את הטופס מטה ונציג המשרד יחזור אליכם במהרה.

    צור קשר
    03-6245588
    מעוניין שנחזור אלייך? השאר פרטים