דף הבית » דיני עבודה » דמי הבראה
Print Friendly, PDF & Email

הזכאות לדמי הבראה לעובד – המעסיק מזמין אותך לחופשה…

זכויות עובדים בדיני עבודה

מי שאי פעם חיפש איזכור כלשהו לחובת תשלום דמי ההבראה בחוקים השונים, נחל ודאי כשלון, שכן דמי ההבראה משולמים לעובדים לא מכח חוק אלא מכוח צו הרחבה אשר החיל את הוראות ההסכם הקיבוצי בעניין דמי ההבראה על כלל העובדים המשק. ובמילים פשוטות: כל עובד זכאי לקבל תשלום עבור דמי הבראה, על פי התנאים בצו, כפי שיפורטו במאמר זה.

תנאי הזכאות

כל עובד אשר השלים שנת עבודה אחת לפחות אצל אותו מעסיק ואין זה משנה באם יצא לחופשה בפועל או לא.

גובה דמי הבראה וימי הזכאות

הזכאות לדמי הבראה משתנה בהתאם לוותק של העובד במקום העבודה וככל שהוותק של העובד רב יותר כך גם הוא זכאי לימי הבראה רבים יותר, על פי הפירוט הבא:

שנות ותק: 1 ימי זכאות: 5

שנות ותק: 2-3 ימי זכאות: 6

שנות ותק: 4-10 ימי זכאות: 7

שנות ותק: 11-15 ימי זכאות: 8

שנות ותק: 16-19 ימי זכאות: 9

שנות ותק: 20 ומעלה ימי זכאות: 10

לעובד אשר מועסק במשרה חלקית, ישולמו דמי ההבראה באופן יחסי לאחוז המשרה בה הוא מועסק.

חשוב לציין כי בחלק ממקומות העבודה עשויים לחול הסכמים קיבוציים ו/או אישיים אשר יטיבו עם העובד לעניין זכאותו לדמי ההבראה, אך בכל מקרה חשוב להבין כי אין בכוחם של הסכמים מסוג זה להרע עם העובד או לגרוע מהתנאים המפורטים מעלה להם הוא זכאי על פי חוק.

סך התשלום בגין יום זכאות

הסכום המשולם בגין יום דמי ההבראה משתנה מדי פעם בפעם ונכון לכתיבת מאמר זה הוא עומד על סך של 378 ₪ ליום לעובד במגזר הפרטי, וסך של 426 ₪ ליום זכאות לעובד במגזר הציבורי (נכון לשנת 2018).

תקופת ההתיישנות (בעבר)

לדמי ההבראה היתה בעבר תקופת התיישנות מיוחדת – עובד אשר לא קיבל כנדרש תשלום בגין דמי ההבראה יוכל לתבוע סכומים אלה במהלך קיומם של יחסי העובד מעביד משך 7 שנים אחורה, ועם סיום יחסי עובד מעביד זכות התביעה היתה רק בגין השנתיים האחרונות לעבודה. ביום 08.01.2017 פורסם תיקון לצו ההרחבה בעניין דמי ההבראה, אשר ביטל את ההתיישנות הייחודית המקוצרת בעניין דמי ההבראה, והשווה אותה לתקופת ההתיישנות הכללית, שהינה 7 שנים.

כאשר עובד לא מקבל את דמי ההבראה להם הוא זכאי

במקרים אלו עובר המעסיק על הוראות צו ההרחבה, והעובד אף רשאי, לאחר מתן התראה על פי הפרוצדורה הקבועה בחוק, להתפטר בדין מפוטר עקב כך, תוך קבלת פיצויי פיטוריו המלאים.
למידע נוסף על התפטרות בדין מפוטר עקב הרעת תנאים לחץ כאן

הערה: אין במאמר זה להוות ייעוץ משפטי, וכן אין המאמר חף מטעויות קולמוס או טעויות אחרות. הדברים נכונים למועד כתיבתם.

המאמר נכתב ע”י עו”ד ליאת שטיין מבעלי משרד חן שטיין ושות’
לה התמחות בתחום דיני העבודה.
מגדלי עזריאלי 1 (המגדל העגול) קומה 35 תל אביב
03-6245588
054-3050957
www.hamishpat.co.il

משרד עו”ד חן שטיין ושות’ מעניק יעוץ משפטי ומתמחה בדיני עבודה ובתחומי משפט משיקים נוספים. למשרד ניסיון רב בתחום דיני העבודה והצלחות רבות בייצוג עובדים ומעסיקים בבתי הדין לעבודה.
בין יתר התחומים בהם מתמחה המשרד: העסקת בכירים, פיטורים בטיפולי פוריות, בהריון ולאחר לידה, הסכמי עבודה אישיים וקיבוציים, חופשה שנתית, דמי הבראה, החזר הוצאות נסיעה, חופשת מחלה, שעות נוספות, עבודה בימי חג ובשבתות, הלנת שכר, התפטרות בדין מפוטר, תביעות מול המוסד לביטוח לאומי – אבטלה, לידה ושמירת הריון, פיצויי פיטורים, פיטורים שלא כדין, הודעה מוקדמת על הפסקת עבודה, שימוע, צווי מניעה ועוד.

המשרד מנוהל על ידי עורכי הדין חן וליאת שטיין ומבטיח לכל לקוחותיו ייצוג וליווי משפטי בכל ערכאה משפטית ובעיקר בבתי הדין לעבודה. בניהול המשרד פורומים משפטיים באתר “וואלה”, וכן פורום זכויות נשים בהריון בפורטל BEOK ו”קרוסלה”. כמו כן משרד עו”ד חן שטיין ושות’ נוהג לפרסם מאמרים רבים באתרי אינטרנט ובעיתונות הכתובה, ולהופיע כמומחים בתוכניות טלוויזיה בתחומי עיסוק המשרד.

    התקשרו עכשיו למשרדנו במספר 03-6245588 או מלאו את הטופס מטה ונציג המשרד יחזור אליכם במהרה.

    צור קשר
    03-6245588
    מעוניין שנחזור אלייך? השאר פרטים