דף הבית » דיני עבודה » חוזה עבודה לתקופה קצובה
Print Friendly, PDF & Email

חוזה עבודה לתקופה קצובה – עו”ד שטיין

זכויות העובדים בדיני עבודה

עובדים רבים מועסקים באמצעות חוזה עבודה לתקופה קצובה מבלי שידעו כלל- מה טיבו? מהן הזכויות שהוא מקנה? וחשוב לא פחות- מה החובות בהן חב העובד מכוחו? במאמר זה הסבר מפורט מהו הסכם לתקופה קצובה, על יתרונותיו וחסרונותיו.

מהו חוזה עבודה לתקופה קצובה

חוזה עבודה לתקופה קצובה הוא חוזה שבמסגרתו מוגדרת תקופת העסקה ספציפית (חוזה לשנה, למשל) ושאין בו הוראה המתירה לאחד מהצדדים לסיים את החוזה לפני המועד הנקוב מבלי שהדבר יחשב הפרת חוזה.

נטל ההוכחה

עובד או מעביד אשר רוצה לטעון כי חוזה עבודה מסוים הינו לתקופה קצובה, יהיה עליו להוכיח זאת. כלומר נטל ההוכחה יהיה על הטוען לחוזה עבודה לתקופה קצובה.
ויובהר כי חוזה לתקופה קצובה יכול שייעשה בעל פה (אולם אז יהיה על הטוען להוכיח זאת ראייתית), ולעיתים אף בהתנהגות (למשל: כאשר עובד טוען שסוכם עימו חוזה לתקופה קצובה בת שנה, הוא נדרש להעתיק את מקום מגוריו לעיר אחרת, והחברה שכרה עבורו דירה באותה עיר לשנה, הרי שניתן יהיה לראות בכך ראשית ראייה).

סיומו של חוזה עבודה לתקופה קצובה

חוזה עבודה לתקופה קצובה מגיע לסיומו בתום התקופה המצוינת בחוזה ופוקע מעצמו, ועל כן אין כל צורך במעשה של פיטורים. לפיכך, ככל שלא כתוב אחרת בהסכם, הרי שאף לא חלה החובה למתן הודעה מוקדמת.

הזכאות לפיצויי פיטורים

עובד אשר הועסק למשך תקופה בת שנה לכל הפחות (או במקרה של חוזה שהוארך – תקופה מצטברת של שנה), במסגרת חוזה לתקופה קצובה, והמעסיק לא הציע לו לחדש את החוזה, זאת לפחות 3 חודשים טרם סיומו של החוזה, יהיה זכאי לקבל פיצויי פיטורים.

פיצויים בגין הפרת חוזה עבודה לתקופה קצובה

  • הפרה על ידי המעביד – מעסיק אשר בוחר לפטר עובד אשר מועסק במסגרת של חוזה לתקופה קצובה עלול להיות חשוף לתביעה מצד העובד על נזק שגורמים לו הפיטורים (כלומר- הפסד המשכורות העתידיות עד למועד סיום החוזה) ו/או פגיעה בזכאות לדמי אבטלה אותם היה זכאי העובד לקבל אלמלא הפיטורים המוקדמים, אלא אם קיימת הוראה שונה בחוזה עצמו.
  • הפרה על ידי עובד – כאשר העובד הוא זה אשר מפר את חוזה העבודה ועוזב את מקום העובדה בטרם סיום החוזה, ייקבע הפיצוי על פי הקבוע בחוזה עצמו בכפוף לכך כי המדובר בפיצוי בגין הנזק שנגרם ולא פיצוי עונשי שמטרתו להעניש את העובד על הפרת החוזה.

זכות השימוע בחוזה עבודה לתקופה קצובה

בניגוד לחובת קיומה של זכות השימוע בחוזה עבודה רגיל, הרי שבחוזה עבודה לתקופה קצובה עקרונית לא קיימת חובה כזאת נוכח טבעו של ההסכם, אבל גם בסיטואציה זו יש משמעות לאופי ההעסקה, וכבר הוכרו מקרים בפסיקה בהם נקבע שחלה חובת שימוע גם בסיטואציה זו (בשל עבודה רבת שנים, חוזה לתקופה קצובה המתחדש באופן קבוע, וכדומה).

הערה: אין במאמר זה להוות ייעוץ משפטי, וכן אין המאמר חף מטעויות קולמוס או טעויות אחרות. הדברים נכונים למועד כתיבתם.

המאמר נכתב ע”י עו”ד ליאת שטיין מבעלי משרד חן שטיין ושות’
לה התמחות בתחום דיני העבודה.
מגדלי עזריאלי 1 (המגדל העגול) קומה 35 תל אביב
03-6245588
054-3050957
www.hamishpat.co.il

משרד עו”ד חן שטיין ושות’ מעניק יעוץ משפטי ומתמחה בדיני עבודה ובתחומי משפט משיקים נוספים. למשרד ניסיון רב בתחום דיני העבודה והצלחות רבות בייצוג עובדים ומעסיקים בבתי הדין לעבודה.
בין יתר התחומים בהם מתמחה המשרד: העסקת בכירים, פיטורים בטיפולי פוריות, בהריון ולאחר לידה, הסכמי עבודה אישיים וקיבוציים, חופשה שנתית, דמי הבראה, החזר הוצאות נסיעה, חופשת מחלה, שעות נוספות, עבודה בימי חג ובשבתות, הלנת שכר, התפטרות בדין מפוטר, תביעות מול המוסד לביטוח לאומי – אבטלה, לידה ושמירת הריון, פיצויי פיטורים, פיטורים שלא כדין, הודעה מוקדמת על הפסקת עבודה, שימוע, צווי מניעה ועוד.

המשרד מנוהל על ידי עורכי הדין חן וליאת שטיין ומבטיח לכל לקוחותיו ייצוג וליווי משפטי בכל ערכאה משפטית ובעיקר בבתי הדין לעבודה. בניהול המשרד פורומים משפטיים באתר “וואלה”, וכן פורום זכויות נשים בהריון בפורטל BEOK ו”קרוסלה”. כמו כן משרד עו”ד חן שטיין ושות’ נוהג לפרסם מאמרים רבים באתרי אינטרנט ובעיתונות הכתובה, ולהופיע כמומחים בתוכניות טלוויזיה בתחומי עיסוק המשרד.

Consumi – los diariamente durante um longo período de tempo. Viagra Genérico 25mg espinosa quer corrigir este grande erro na história da filosofia.

התקשרו עכשיו למשרדנו במספר 03-6245588 או מלאו את הטופס מטה ונציג המשרד יחזור אליכם במהרה.

צור קשר
03-6245588
מעוניין שנחזור אלייך? השאר פרטים