דף הבית » דיני עבודה » תשלום דמי נסיעות
Print Friendly, PDF & Email

תשלום דמי נסיעות

תשלום החזר הנסיעות הינו חלק מהתנאים הקבועים בדיני העבודה. רוב העובדים סבורים כי דמי הנסיעות החודשיים המשולמים לעובדים על ידי המעביד הינם מכח חוק אך מקור הנחה זו יסודה בטעות, שכן דמי הנסיעות משולמים לכל עובד מכח צו ההרחבה אשר החיל את ההסכם הקיבוצי בעניין דמי נסיעות על כלל העובדים במשק. מסיבה זו מתקשים עובדים רבים להבין מה מגיע להם וכמה, בהתאם לדיני העבודה, על כן יפורטו תנאי הזכאות, שיעור ההחזר, וכו’, במסגרת מאמר זה.

כללי הזכאות

חובת תשלום הנסיעות חלה על כלל העובדים הזקוקים לתחבורה כדי להגיע למקום עבודתם, להוציא:

 1. עובד אשר גר בסמיכות למקום עבודתו ולא נזקק לתחבורה ציבורית כדי להגיע למקום העבודה.
 2. עובדים אשר תנאי תשלום הנסיעות הוסדרו באמצעות הסכמים אישיים או הסכמים קיבוציים אשר אושרו על ידי הגופים המתאימים- יהיו תנאי הזכאות כפופים לאותם הסכמים, ובתנאי שאינם פוגעים בעובד.
 3. עובדים אשר נחשבים כבעלי מוגבלות ומועסקים על ידי מפעלים אשר משרד האוצר משתתף במימון שלהם.
 4. עובדים אשר לרשותם הסעות שניתנות ע”י המעסיק מביתם למקום העבודה.
 5. עובד הנזקק ליותר מאוטובוס אחד כדי להגיע למקום עבודתו, ישולם לו גם החזר בגין נסיעה בקו נוסף, עד לתקרת הסכום המקסימאלי, ובתנאי שמרחק הנסיעה הינו מינימום שלוש תחנות עירוניות.

שיעור ההחזר

על המעסיק לשלם לעובד בגין עלות נסיעותיו בפועל, עד לסך מקסימלי של 22.60 ₪ ליום (סכום המשתנה מעת לעת, ועדכני ליום 01.01.17).

חישוב התשלום נעשה בהתאם לכמות האוטובוסים להם נזקק העובד בכדי להגיע ממקום מגוריו למקום עבודתו וזאת בהתאם לעלות כרטיסי נסיעה מוזלים או כרטיסי חופשי חודשי באם קיימים כאלה.

עובד רשאי לדרוש תשלום בגין נסיעה אף אם לא נסע בפועל בתחבורה ציבורית, אולם על פי אמות מידה אובייקטיביות הוא זקוק לתחבורה הציבורית על מנת להגיע למקום עבודתו (כפי שנפסק בדב”ע נו/3-46, רונית עילם – אטלס שירותי כוח אדם בע”מ).

תשלום בגין נסיעה ברכב פרטי

עובד אשר מגיע למקום עבודתו באמצעות רכבו הפרטי יהיה זכאי לתשלום דמי נסיעות על פי התשלום אשר היה אמור להיות משולם לו באם היה מגיע למקום עבודתו באמצעות תחבורה ציבורית וכאמור עד לסך המקסימאלי האמור ליום.

עובד לא יהיה זכאי לקבלת תשלום נוסף אף אם עלויות הנסיעה ברכבו הפרטי גבוהות יותר, אלא אם כן קיבל לכך הסכמה מפורשת מהמעביד אשר באו לידי ביטוי בחוזה עבודה אישי או הסכמה אחרת.

תשלום בגין נסיעות בתקופת העדרות

עובד אשר לא הגיע לעבודתו מחמת מחלה, חופשה או כל סיבה אחרת אינו זכאי לקבלת תשלום דמי נסיעות בגין אותו תקופת היעדרותו. יחד עם זאת, ככל שהמעסיק משלם לעובד לפי עלות חופשי –חודשי, הרי שחל איסור להפחית לו את החלק היחסי בגין אותם ימים, ועל המעסיק לשלם את עלות כרטיס החופשי חודשי במלואו.

הכללת תשלום דמי הנסיעות בשכרו הכולל של העובד

הכללת דמי הנסיעות בשכרו הכולל של העובד הינה מותרת ואפשרית רק בהתקיימותם של התנאים הבאים:

 1. העובד הסכים לכך באופן מפורש וחד משמעי (עדיף כי הסכמה זו תינתן בכתב על מנת שתהא בהירות בעניין זה).
 2. שכרו הכולל של העובד ישתנה בהתאם לשינוי מחיר דמי הנסיעות לפי הקבוע בצו ההרחבה.

אי תשלום דמי נסיעות

אי תשלום דמי הנסיעות כנדרש על פי צו ההרחבה, עשוי להקנות לעובד את הזכות להתפטר בדין מפוטר, משמע להתפטר ובכל זאת לקבל את פיצויי פיטוריו.
למידע נוסף בעניין התפטרות בדין מפוטר עקב אי תשלום תנאים אלו, לחץ כאן.

למאמרים נוספים לחץ כאן

הערה: אין במאמר זה להוות ייעוץ משפטי, וכן אין המאמר חף מטעויות קולמוס או טעויות אחרות. הדברים נכונים למועד כתיבתם.

המאמר נכתב ע”י עו”ד ליאת שטיין מבעלי משרד חן שטיין ושות’
לה התמחות בתחום דיני העבודה.
מגדלי עזריאלי 1 (המגדל העגול) קומה 35 תל אביב
03-6245588
054-3050957
www.hamishpat.co.il

משרד עו”ד חן שטיין ושות’ מעניק יעוץ משפטי ומתמחה בדיני עבודה ובתחומי משפט משיקים נוספים. למשרד ניסיון רב בתחום דיני העבודה והצלחות רבות בייצוג עובדים ומעסיקים בבתי הדין לעבודה.
בין יתר התחומים בהם מתמחה המשרד: העסקת בכירים, פיטורים בטיפולי פוריות, בהריון ולאחר לידה, הסכמי עבודה אישיים וקיבוציים, חופשה שנתית, דמי הבראה, החזר הוצאות נסיעה, חופשת מחלה, שעות נוספות, עבודה בימי חג ובשבתות, הלנת שכר, התפטרות בדין מפוטר, תביעות מול המוסד לביטוח לאומי – אבטלה, לידה ושמירת הריון, פיצויי פיטורים, פיטורים שלא כדין, הודעה מוקדמת על הפסקת עבודה, שימוע, צווי מניעה ועוד.

המשרד מנוהל על ידי עורכי הדין חן וליאת שטיין ומבטיח לכל לקוחותיו ייצוג וליווי משפטי בכל ערכאה משפטית ובעיקר בבתי הדין לעבודה. בניהול המשרד פורומים משפטיים באתר “וואלה”, וכן פורום זכויות נשים בהריון בפורטל BEOK ו”קרוסלה”. כמו כן משרד עו”ד חן שטיין ושות’ נוהג לפרסם מאמרים רבים באתרי אינטרנט ובעיתונות הכתובה, ולהופיע כמומחים בתוכניות טלוויזיה בתחומי עיסוק המשרד.

  התקשרו עכשיו למשרדנו במספר 03-6245588 או מלאו את הטופס מטה ונציג המשרד יחזור אליכם במהרה.

  צור קשר
  03-6245588
  מעוניין שנחזור אלייך? השאר פרטים