דף הבית » דיני עבודה » פיצויי פיטורים
Print Friendly, PDF & Email

פיצויי פיטורים / עו”ד חן שטיין

דיני עבודה – הזכאות לקבלת פיצויי פיטורים מהמעסיק

לעובדים רבים שאלות זהות בתום תקופת ההעסקה – למי מגיע פיצויי פיטורים? כיצד מחשבים את פיצויי הפיטורים? אילו רכיבי שכר יכללו בחישוב הפיצויים? תוך כמה זמן על המעסיק לשלם את הפיצויים? וכדומה. נראה כי הגיע הזמן לעשות קצת סדר בדברים, ולהשיב על השאלות הבוערות – זאת ייעשה במסגרת מאמר זה.

למי מגיע פיצויי פיטורים?

הזכות הקלאסית לקבלת פיצויי פיטורים, קמה במקרה שלעובד מלאה לפחות שנה עבודה אחת, או שתי עונות רצופות כאשר מדובר בעובד עונתי, והוא פוטר מעבודתו (למעט חריגים בהם תיתכן האפשרות לשלילת פיצויי פיטורים עקב גניבה או מעשה קיצוני אחר).
הסברה הנפוצה כי עובד זכאי למלוא הפיצויים גם במקרה שהתפטר, הינה שגויה, שכן היה מדובר בהצעת חוק שלא עברה, ואין כל זכאות כזאת נכון להיום.

לצד מקרה קלאסי זה של פיטורים המזכים בפיצויים, קיימים מקרים נוספים, של התפטרות בנסיבות המקימות אף הן זכאות לפיצויי הפיטורים, על אף שלא פוטר העובד, אלא התפטר מיוזמתו. מקרים אלה מכונים התפטרות בדין מפוטר, והם עשויים לקום במקרים שעובד התפטר עקב הרעת תנאים מוחשית, לאחר לידה לצורך טיפול בילד, בשל מעבר מקום מגורים בנסיבות מסויימות, בשל מצב רפואי, לאור הגעה לגיל פרישה, חוזה העסקה שהסתיים, התפטרות עקב התגייסות לצבא או למשטרה, וכדומה.

סיטואציה ייחודית נוספת המקימה זכאות לפיצויי פיטורים ללא אקט של התפטרות או פיטורים כלל, הינה במקרה של פטירה, חלילה, בין של עובד ובין של מעביד, או פשיטת רגל של המעביד (ובתאגיד – פירוקו) שגם אז, בנסיבות המתאימות, יהיה זכאי העובד או שאריו, לפיצויי פיטורים מלאים.

כיצד מחשבים את פיצויי הפיטורים?

בכל מקרה בו קמה לעובד הזכאות לפיצויי פיטורים, חשוב לדעת כיצד לחשב את סכום הזכאות לפיצויים, אשר משתנה ממקרה למקרה, בהתאם למתכונת ההעסקה אצל המעסיק, בהתאם לחוק פיצויי פיטורין ולתקנות פיצויי פיטורין:

עובד במשכורת קבועה
חישוב פיצויי הפיטורים ייעשה לפי המשכורת המלאה האחרונה במכפלת ותק ההעסקה במקום העבודה.
עובד בשכר בסיס ועמלות
החישוב ייעשה לפי שכר בסיס אחרון וממוצע עמלות של 12 החודשים האחרונים, במכפלת הותק.
עובד בשכר משתנה (לפי יום \ שעה) – לרבות עובד שעתי
החישוב ייעשה לפי ממוצע שעות \ ימים של 12 החודשים האחרונים (לרבות בסיס השעות הנוספות) במכפלת השכר האחרון לשעה \ ליום, במכפלת הותק.
עובד ששכרו האחרון השתנה באופן זמני \ חריג
החישוב ייעשה בהתעלם מהשינוי – לפי השכר האחרון המלא טרם השינוי, במכפלת הותק.
עובד בקבלנות
החישוב ייעשה לפי ממוצע 12 חודשים אחרונים במכפלת הותק.
עובד שהיקף משרתו השתנה
החישוב ייעשה לגבי כל תקופה בנפרד, במכפלת הותק המתאים לכל תקופה.

אילו רכיבי שכר יכללו בחישוב הפיצויים?

בחישוב פיצויי הפיטורים, ישנם רכיבים אשר יבואו בחשבון (עמלה מסוג מסוים למשל), וכאלה שלא יבואו בחשבון (משכורת 13 למשל) – על כך ניתן לקרוא במאמר ספציפי המתייחס לכך באריכות – הרכיבים אשר יבוא בחשבון לצורך חישוב פיצויי הפיטורים.
חשוב להבין כי גם אם עובד הועסק ב 150% משרה, הרי שמקסימום פיצויי הפיטורים ישולמו בגין משרה מלאה אחת בלבד, לפי החוק.
חשוב לדעת כי חישוב הפיצויים נעשה לפי השכר ברוטו, כאשר הינם פטורים ממס עד לתקרה הקבועה בדין, העומדת על כ 12,230 ש”ח נכון לשנת 2018.

תוך כמה זמן על המעסיק לשלם את פיצויי הפיטורים?

את פיצויי הפיטורים מחוייב המעסיק לשלם תוך 15 ימים מיום סיום יחסי העבודה.
באופן עקרוני, מחיל החוק ריבית מיוחדת על מעסיק אשר מתעכב למעלה מ 30 ימים בתשלום הפיצויים, בשם “פיצויי הלנה”, בשיעור של 20% לחודש (כאשר לגבי שכר עבודה קובע החוק עד 35% ריבית הלנה).

הערה: אין במאמר זה להוות ייעוץ משפטי, וכן אין המאמר חף מטעויות קולמוס או טעויות אחרות. הדברים נכונים למועד כתיבתם.

המאמר נכתב ע”י עו”ד ליאת שטיין מבעלי משרד חן שטיין ושות’
לה התמחות בתחום דיני העבודה.
מגדלי עזריאלי 1 (המגדל העגול) קומה 35 תל אביב
03-6245588
054-3050957
www.hamishpat.co.il

משרד עו”ד חן שטיין ושות’ מעניק יעוץ משפטי ומתמחה בדיני עבודה ובתחומי משפט משיקים נוספים. למשרד ניסיון רב בתחום דיני העבודה והצלחות רבות בייצוג עובדים ומעסיקים בבתי הדין לעבודה.
בין יתר התחומים בהם מתמחה המשרד: העסקת בכירים, פיטורים בטיפולי פוריות, בהריון ולאחר לידה, הסכמי עבודה אישיים וקיבוציים, חופשה שנתית, דמי הבראה, החזר הוצאות נסיעה, חופשת מחלה, שעות נוספות, עבודה בימי חג ובשבתות, הלנת שכר, התפטרות בדין מפוטר, תביעות מול המוסד לביטוח לאומי – אבטלה, לידה ושמירת הריון, פיצויי פיטורים, פיטורים שלא כדין, הודעה מוקדמת על הפסקת עבודה, שימוע, צווי מניעה ועוד.

המשרד מנוהל על ידי עורכי הדין חן וליאת שטיין ומבטיח לכל לקוחותיו ייצוג וליווי משפטי בכל ערכאה משפטית ובעיקר בבתי הדין לעבודה. בניהול המשרד פורומים משפטיים באתר “וואלה”, וכן פורום זכויות נשים בהריון בפורטל BEOK ו”קרוסלה”. כמו כן משרד עו”ד חן שטיין ושות’ נוהג לפרסם מאמרים רבים באתרי אינטרנט ובעיתונות הכתובה, ולהופיע כמומחים בתוכניות טלוויזיה בתחומי עיסוק המשרד.

 

    התקשרו עכשיו למשרדנו במספר 03-6245588 או מלאו את הטופס מטה ונציג המשרד יחזור אליכם במהרה.

    צור קשר
    03-6245588
    מעוניין שנחזור אלייך? השאר פרטים