דף הבית » תחומים נוספים » פיצוי בגין רעש מטוסים – נתב”ג
Print Friendly, PDF & Email

נתב”ג 2000 – תושבי הישובים שנפגעו מרעש המטוסים יפוצו / עו”ד חן שטיין

התקבל ערעור התושבים על החלטות הועדה לתכנון ובנייה

בפסק דין תקדימי של בית המשפט המחוזי בשבתו כבית המשפט לעניינים מנהליים, בוטל חלק ניכר מהחלטות הועדה המחוזית לתכנון ובנייה, אשר שללו את דרישות הפיצוי של התושבים מהישובים העוטפים את נמל התעופה בן גוריון בגין הנזקים שנגרמו להם עקב הרחבת הנמל בהתאם להחלטת הממשלה (תמ”א 2/4 הידועה בכינוייה “נתב”ג 2000”). בית המשפט קבע כי החלטות הועדה אינן החלטות סבירות, וכי לתושבי ישובים אלה הזכות המלאה לחיות בסביבה ראויה.

את פסק הדין פתחה השופטת, ד”ר מיכל אגמון-גונן, בציטוט דבריו של Henry Havelock Ellis “מה שבפינו קרוי קידמה, אינו אלא החלפת מטרד אחד במטרד אחר”

בית המשפט קיבל את הערעור וטענות המערערים, עת נקבע כי נוכח העובדה שמדובר בתוכנית אשר אומנם פוגעת בתושבי הישובים הסמוכים, אך זאת לצרכי כלל הציבור ולטובתו, הרי שעל התושבים לזכות בפיצוי אשר ייתן ביטוי מתאים לחלוקת הנטל הסביבתי בין כלל הציבור ובינם בצורה שווה, באופן שבו התושבים ישאו בנטל הרעש והמטרד, וכלל הציבור יישא בנטל הכלכלי הנובע מכך, בדמות הפיצוי הכספי שיינתן לתושבי הישובים.

“סבורני, כי הגיעה העת להכיר בזכות אדם לחיות בסביבה ראויה”, פסק בית המשפט.

משכך, ביטל בית המשפט חלק משמעותי מהנחיות וועדת התכנון והבניה, לרבות אלו אשר שללו באופן מוחלט את הזכאות של התושבים לפיצוי באמצעות קביעת רף מסויים, והעמיד הנחיות חדשות תחתיהן לבדיקת הזכאות לפיצויים, תוך שקבע כי על הרשות להימנע מקביעות גורפות וכי עליה לבחון כל מקרה לגופו.

עוד הרחיב בית המשפט וקבע כי גם במקרה בו ישלל מחלק התושבים הפיצוי, הרי שעל המדינה לממן את עלות המיגון האקוסטי המתאים וזאת לצורך המעטת רעש המטוסים למינימום האפשרי בנסיבות העניין. בנוסף, בית המשפט הטיל על המשיבה את הוצאות המערערים.

למעבר למידע נוסף בתחום המקרקעין והנדל”ן

הערה: אין במאמר זה להוות ייעוץ משפטי, וכן אין המאמר חף מטעויות קולמוס או טעויות אחרות. הדברים נכונים למועד כתיבתם.

כותב המאמר הינו עו”ד חן שטיין המתמחה בתחום המקרקעין, רכישות ועסקאות בנדל”ן
מגדלי עזריאלי 1 (המגדל העגול) קומה 35 תל אביב
03-6245588
054-3050957
www.hamishpat.co.il

משרדו של עו”ד חן שטיין מעניק יעוץ משפטי ומתמחה בתחום האזרחי-מסחרי, דיני עבודה ובתחומי משפט משיקים נוספים.
למשרד ניסיון רב בליווי עסקאות מקרקעין – חוזי מכירה והשכרה של דירות, חנויות, מגרשים ונכסים מסחריים, לרבות רכישת נכסים בהליכי כינוס, עסקאות קומבינציה, הסכמי שיתוף ופירוק במקרקעין, ייצוג ועדי בתים בעסקאות על פי תמ”א 38, ועוד.
המשרד מאפשר לכל אחד לקבל יעוץ בפגישת הכרות, ללא כל תשלום או התחייבות.
עו”ד חן שטיין אף מעביר קורסי הכשרה להכשרת מתווכי מקרקעין במכללת G&S בתל אביב.
בין יתר התחומים בהם מתמחה המשרד: אזרחי, דיני עבודה, תביעות כספיות, הוצאה לפועל, מקרקעין (מכירת/השכרת דירות ונכסים), פתיחת חברות, נזיקין, דיני משפחה ועריכת צוואות, ביטול עיכובי יציאה מהארץ, מחיקת רישום פלילי.
המשרד מנוהל על ידי עורכי הדין חן וליאת שטיין ומבטיח לכל לקוחותיו ייצוג וליווי משפטי בכל ערכאה משפטית.
עו”ד חן שטיין הינו מנהל פורום משפטי באתר “וואלה”, היועץ המשפטי בתחום הנדל”ן של אתר “דירות מודיעין” ונוהג לפרסם מאמרים באתרי אינטרנט ובעיתונות הכתובה.

    התקשרו עכשיו למשרדנו במספר 03-6245588 או מלאו את הטופס מטה ונציג המשרד יחזור אליכם במהרה.

    צור קשר
    03-6245588
    מעוניין שנחזור אלייך? השאר פרטים