דף הבית » דיני עבודה » “טיפ” קטן לעובדים
Print Friendly, PDF & Email

“טיפ” קטן לעובדים…

זכויות מלצרים בדיני עבודה

צעירים רבים יוצאים לעבוד כמלצרים גם בשל השכר הגבוה יחסית בתחום בזכות הטיפים, וגם בשל הגמישות הרבה של המשמרות. אולם, מעסיקים רבים מנצלים את חוסר הידע של המלצרים, ולא משלמים להם את הזכויות שלהם, אשר מסתכמות בהרבה מאוד כסף…

חוק הגנת השכר קובע כי על המעביד חובה לשלם לעובד את שכר העבודה המינימלי הקבוע בחוק ולספק לו את מלוא הזכויות הסוציאליות הנלוות. היות ותחום המלצרות הינו תחום פרוץ יחסית, במסגרתו מעבידים רבים מנצלים את עובדיהם ומסרבים לשלם להם שכר מינימום ואת הזכויות הסוציאליות המגיעות להם, במאמר זה יפורטו כל התנאים להם זכאים העובדים בתחום המלצרות.

קובי, לדוגמא, לקוח משרדנו, הועסק כמלצר בבית קפה מוכר במרכז הארץ במשך תקופה של שנתיים. קובי פנה אלינו והתלונן כי שכר עבודתו היה מורכב מטיפים בלבד וכי מעולם לא קיבל תשלומים בגין הזכויות הסוציאליות המגיעות לו.

תשובתנו לקובי הייתה כי מעסיקו נהג בניגוד לחוק, ופעלנו על מנת להשיג לו מהמעסיק את זכויותיו השונות כדלקמן

 1. שכר עבודה פסיקת בית הדין קבעה כי שכר מטיפים אשר מגיע לעובד ישירות מהלקוח, או אף מקופת טיפים משותפת, אינו נחשב שכר עבודה ששילם המעסיק, ובמקרה זה יחויב המעסיק גם בתשלום שכר המינימום הנדרש על פי חוק!לעומת זאת, שכר המתקבל מטיפים הניתנים על ידי הלקוחות, עשוי להיות תשלום שכר רק במקרה בו הכספים מהטיפים ניתנים ישירות למעסיק ונרשמים בספרי החשבונות שלו ורק לאחר מכן מועברים לעובד, כאשר חשוב מאוד לדעת כי שכר זה אינו יכול להיות נמוך משכר המינימום הקבוע בחוק.
 2. שכר התלמדות חוק הגנת שכר קובע כי עובד זכאי לקבל שכר אף בעבור תקופת ההתלמדות שלו במקום עבודתו, גם אם לא המשיך להיות מועסק באותו מקום עבודה ומערכת יחסי העבודה הסתיימה מיד לאחר ההתלמדות. כך, הנוהג הלקוי שלא לשלם לעובד עבור תקופת ההתלמדות אינו מתקבל בהבנה ע”י בית הדין.
 3. דמי נסיעות בהתאם לקבוע בחוק כל עובד זכאי לקבלת תשלום בגין נסיעותיו למקום העבודה. באם העובד אינו מקבל שכר זה מהמעסיק (כמו במקרה שבו העובד מרוויח את שכרו מטיפים בלבד, או מקרים בהם שכר הנסיעות לא מצוין בתלושי השכר) יהיה חייב המעביד לשלם לעובד בעבור הוצאות הנסיעה, רטרואקטיבית לכל תקופת עבודתו.
 4. דמי הבראה כל עובד זכאי לתשלום בגין דמי הבראה מידי שנה, לאחר שמלאה לו שנה בעבודתו.
 5. ימי חופשה בהתאם לחוק כל עובד זכאי לקבלת ימי חופשה, ובכל מקרה זכאי העובד לפדות את ימי החופשה בתשלום בסיום תקופת עבודתו.
 6. ימי חג כל עובד יומי זכאי לקבל תשלום בגין 9 ימי חג בשנה (בכפוף לתנאי צו ההרחבה) אם לא עבד בהם, ואם עבד בהם, יהיה זכאי לשכר בשיעור 150%
 7. פיצויי פיטורים כל עובד אשר פוטר על ידי מעסיקו, או התפטר בדין מפוטר, יהיה זכאי לקבלת פיצויי פיטורים שהחישוב שלהם יעשה באחת הדרכים הבאות:א. כמות הטיפים- באם יהיה ניתן לכמת ולהוכיח את סך הטיפים אותם קיבל העובד במהלך תקופת עבודתו יהיה ניתן לבצע את החישוב בהתאם לכך.
  ב. שכר מינימום – במקרה שלא יהיה ניתן לכמת ולהוכיח את השכר של העובד היות והיה מורכב מטיפים שלא פוקחו, החישוב יעשה על פי שכר המינימום הקבוע בחוק.
 8. התפטרות בדין מפוטר בעת הרעת תנאים מלצר, ככל עובד אחר, זכאי להתפטר ולקבל את פיצויי פיטוריו בכל מקרה בו חלה הרעה בתנאי עבודתו ו/או שנאלץ להתפטר עקב נסיבות שונות המצדיקות פיטורים בדין מפוטר בהתאם לקבוע בחוק (לדוגמא: במקרה של הרעת תנאים). דווקא בעניין זה למלצר יש סיכויים טובים יותר לזכות בפיצויים, היות ותנאי עבודתו מראש אינם משולמים כדין, כך שכמעט כל התפטרות עשויה לענות על הדרישות ולזכות בפיצויי פיטורים, בתנאי שתעשה על פי הפרוצדורה המתאימה הקבועה בחוק.
  תוכלו לקרוא כאן על העילות השונות להתפטרות בדין מפוטר
 9. שכר עבודה בשישי ושבת בהתאם לקבוע בחוק, כל עובד אשר מועסק על ידי מעבידו בשעות המנוחה (שישי-שבת) או בימי חג, זכאי לקבל תוספת שכר בגין שעות אלה בשיעור של 150%.חשוב לציין כי כל עובד אשר מועסק כמלצר ואינו מקבל את מלוא הזכויות המצוינות למעלה, סיכוייו לקבל את אותן זכויות, המסתכמות לרוב בהרבה כסף, הינם גבוהים, וניתן לפנות למשרדנו על מנת לפעול מול המעסיק לקבלת זכויות אלה.

חשוב לדעת כי בשנת 2018 נקבעה הלכה חדשה בעניין שכר מלצרים במסגרת הדיון המאוחד בערעורים בתיקים ע”ע 28480-02-16 ועב”ל 44405-10-15:

לאחר שנים ארוכות של חוסר וודאות משפטית, פסק בית הדין הארצי בפסק דינו האחרון של הנשיא הפורש יגאל פליטמן, כי “טיפים” למלצרים ייחשבו כשכר עבודה.
בכך הפך בית הדין הארצי לעבודה את ההלכה שהיתה קיימת מזה שנים וקבע כי החל מיום 01 לחודש ינואר 2019 ייכנס לתוקף הסדר חדש לפיו כספי התשר יחשבו כהכנסת המסעדה, וכל הכנסה של המלצר מתשר תחשב כשכר, גם אם הטיפ שולם ישירות למלצר, גם אם לא עבר דרך קופת העסק, גם אם שולם שלא במזומן, וגם אם לא נרשם. הנשיא פליטמן: “חוסר מעש המחוקק במשך כחמש שנים לשינוי הדין הבעייתי הקיים, והמציאות שחייבה אותנו ליתן מענה ראוי לתביעות התשר הרבות, חייבונו, להסדיר סוגיה זו מכוח סמכותנו הכללית במקרים המתאימים ביצירת משפט מקובל – common law”.

הערה: אין במאמר זה להוות ייעוץ משפטי, וכן אין המאמר חף מטעויות קולמוס או טעויות אחרות. הדברים נכונים למועד כתיבתם.

המאמר נכתב ע”י עו”ד ליאת שטיין מבעלי משרד חן שטיין ושות’
לה התמחות בתחום דיני העבודה.
מגדלי עזריאלי 1 (המגדל העגול) קומה 35 תל אביב
03-6245588
054-3050957
www.hamishpat.co.il

משרד עו”ד חן שטיין ושות’ מעניק יעוץ משפטי ומתמחה בדיני עבודה ובתחומי משפט משיקים נוספים. למשרד ניסיון רב בתחום דיני העבודה והצלחות רבות בייצוג עובדים ומעסיקים בבתי הדין לעבודה.
בין יתר התחומים בהם מתמחה המשרד: העסקת בכירים, פיטורים בטיפולי פוריות, בהריון ולאחר לידה, הסכמי עבודה אישיים וקיבוציים, חופשה שנתית, דמי הבראה, החזר הוצאות נסיעה, חופשת מחלה, שעות נוספות, עבודה בימי חג ובשבתות, הלנת שכר, התפטרות בדין מפוטר, תביעות מול המוסד לביטוח לאומי – אבטלה, לידה ושמירת הריון, פיצויי פיטורים, פיטורים שלא כדין, הודעה מוקדמת על הפסקת עבודה, שימוע, צווי מניעה ועוד.

המשרד מנוהל על ידי עורכי הדין חן וליאת שטיין ומבטיח לכל לקוחותיו ייצוג וליווי משפטי בכל ערכאה משפטית ובעיקר בבתי הדין לעבודה. בניהול המשרד פורומים משפטיים באתר “וואלה”, וכן פורום זכויות נשים בהריון בפורטל BEOK ו”קרוסלה”. כמו כן משרד עו”ד חן שטיין ושות’ נוהג לפרסם מאמרים רבים באתרי אינטרנט ובעיתונות הכתובה, ולהופיע כמומחים בתוכניות טלוויזיה בתחומי עיסוק המשרד.

  התקשרו עכשיו למשרדנו במספר 03-6245588 או מלאו את הטופס מטה ונציג המשרד יחזור אליכם במהרה.

  צור קשר
  03-6245588
  מעוניין שנחזור אלייך? השאר פרטים